left KEZDŐSZŐLÉSZ: 2007

vasárnap, december 30, 2007

Ünnepi borok I.


Én már egy-két évvel ezelött lemondtam arról, hogy ellenálljak az ünnepek alatt a mindenkori kulináris kihívásoknak, jöjjön az étel vagy akár ital formájában. Régebben inkább szorongással vártam a májra és epére leselkedő csapásokat, ma már inkább felkészülök mentálisan és fizikálisan is a két hullámban érkező támadásra. Alapvetően engem meg ha hagynak, akkor bármennyit képes vagyok enni és persze inni is. Ezt a késztetést év közben hálistennek inkább nagyobb mint kissebb sikerekkel tudom kordában tartani. Az év végi ünnepek alatt azonban feladom és odadom magam az eleve elrendeltetésnek.

Egyszerűen csak kis vajban 10 perc alatt kisütve, só és bors meg menetközben fél citrom, fél narancs illetve ezek lereszelt héjából készült kulimásszal kenegetve. Egyszerű, de nagyszerű frissen.
Apperitifnek Vylyan Rozé 2007 tökéletes volt. Jó hidegen igazi belövő bor. Mindig bejön (5p). Készítés közben kinyílt egy Tamás Olaszrizling 2004, amiről már ITT írtam egyszer. Feladata volt megmutatni az Ősöknek, milyen igazi hagyományokra épülő Rizling elkészítésének képe lebeg a szemem elött. Hozta a múltkori szép oldalát, habár ezúttal egy fokkal visszafogottabb volt. Persze nagy volt a kóstolás közbeni tumultus is, mely erősen befolyásolja az összhatást (5p). A halhoz St. Andrea Napbor 2007 (ez olyan jó volt, hogy erről külön jegyzet készül).

Ez nálunk persze csak előétel volt (nem beszélve a gazdag húslevesről) és érkezett a bébipulyka, lassan komótosan a sütőben sütve egészben. Erről nem lehet mit írni. Ezt látni kell és már az illatában feloldódni.


Aztán olyan igazi bezabálós alapállást felvenni és egy szép gyümölcsös vöröset bekészíteni, csak azért hogy nehogy megfulladjunk a sok hústól. Nálunk ezt a szerepet a Juhász Bikavér 2003 töltötte be hibátlanul. Ez egy pazar bikavér pazar áron. Van test, sav, fűszer és sok piros gyümölcs. Jó hogy még van belőle egy kartonnal:). 6p.

Másnap feleségem családfája volt a soros. Itt bevetésre került életem első bora, nem torzultak el felismerhetetlenségig a kóstolók arcvonásai, úgyhogy elégedett voltam. Itt egy igaz mindent bele ételkavalkád volt rántott hússal, töltött dagadóval, sült csirkével, sült májjal, rizi-bizivel, és a klasszikus majonézes salátákkal. Tökéletes lehetőség alantas zabálási ösztöneinket kiélni. Estére azonban megéheztem és búcsúzásképpen, csak hogy nyugodt legyen a lelkiismeretem beraktam az arcba egy húsokkal telepakolt kocsonyát, sok hagymával és ecettel.

Egyéb borok melyek még menetközben felmerültek.
- Fogl Olaszrizling 2006 Dörgicséről (Rambó blog kollega vadászterületéről). Nagyon klassz, ropogós Rizling jó áron.4p.
- Korona borház Kékfrankos Barrique 2003 Eger. Szép meggy illatú, behízelgő de elegáns, harmónikus szép kékfrankos. Még mindig szépen egyben van. Nagyon korrekt Kékfrankos szintén jó áron. 5p.
- Vylyan Montenouvo Cuvee 2005, Villány. Fenemód elgáns, kicsiszolt nagyon szép piros gyümölcs háttérrel, kis palykossággal az íz végén. Nekem nagyon bejött. 6p.
- Baron Del Cega Gran Reserva 1999, Spanyol Valdepenas. 1000 Ft közeli déli vörös. Az a számomra kezelhetetlen, bután rád vigyorgó déli lekvárbor. A szinte mindig visszaköszönő fáradt olaj illattól kezdve a beszáradt szilvalekvárig. Nulla savak. Vérlázítóan unalmas. Érdekes egyébként meg, hogy borban kevésbé jártas kóstolóknak mennyire bejön a lekvárossága. Ezek a borok igazi taposóaknák a magyar vörösöknek. 3p.
- Chapell Hill Chardonnay Brut (pezsgő). Tán Magyarország legjobb árértékű pezsgője. nem sok helyen kapni, de klasszis. Ritkán fogyasztok pezsgőt, de akkor csak ezt. Velejéig száraz de krémes és bulya a pici buborékoktól. Ha még nem tankoltál be szilveszterre 1000 Ft-ért ingyen van. Kár hogy nem sok helyen kapni (CBA, Corvinum). 6p.

Hát egyenlőre ennyit, persze volt még, de az már a második hullámos támadás történéseihez tartozik.

Olvasd tovább...

péntek, december 28, 2007

Téli képek


Vége a karácsonyi technikai szünetnek! PC felturbózva várja az óév utolsó rugásait és új év kihívásait. Tél meg most már igazából beköszöntött a szőlőhegyre is. Néhány kép izelítőnek a jóízlésű Jézuska által leszállított új fotóaparáttal készítve:

péntek, december 21, 2007

Boldog Karácsonyi Ünnepeket!


Karácsonyi technikai szünetet kell beiktatnom (PC upgrade), hogy jövőre is működjön a virtuális pincészet. Valószínűleg emiatt dec. 26-ig már nem lesz alkalmam bejegyzést eszközölni, úgyhogy ezúttal kívánnék Boldog Karácsonyt minden kedves olvasómnak egy, a pincében lőtt karácsonyi hangulatot idéző képpel. Ja és persze sok szép jó bor kisérje az ünnepi lakomákat!


csütörtök, december 20, 2007

Németh Attila Concubina Cuvee Fehér 2004


Márciusban már kóstolásra került, most meg egy gyenge pillanatban belenyúltam megint. Nézzük változott e valamit azóta.

Színben szinte aranysárga, de gyönyörű tükrös, tiszta elegáns nyitás. Érdekes mézes sütihez hasonló illat, enyhe botrytises túlérettség, gyümölcsben meg dió, érett körte és jonatán alma. Érdekes, hogy a sok illatos szőlő fajtából egy sem dominál igazán, a bor illatvilága inkább zárkózott (még órákkal a nyitás után is), mint hivogató. Halványan már érezni a kort is, érdemes egy-két órát szellőztetni.
Vaníliás, enyhén krémes szerkezet, szép savak, pici kesernye a korty végén. Elvileg csak nagy hordót látott, mégis olyan érzesem van, mintha újfás vaníliás vonal is működne benne. Nagyon szép savvilág abszolút az erőssége. Összességében elegáns, harmónikus és érett. Minden egyébben a rövidsége tán egy picit a gyengéje. De lehet ez abból fakad, hogy jó lenne tovább élvezni. Mint a jó ágyasnál (gondolom), ahogy a neve is sugallja.
Összességében nagyon jó inni, remek naplezáró bor. Szerintem most jó elfogyasztani.
Egy fokot fel is lépett a létrán. 6 pont ma és itt.

Pontozási útmutató ITT. Az eddig kóstolt borok listáját a Témajegyzék, Kóstolt borok téma sor kattintásával tudod előhívni.

kedd, december 18, 2007

TkRt Hárslevelű 2006


Pincészet: Tokaj Kereskedőház Rt, Tokaj Hegyalja
A bor adatai: Ára: kb 600 Ft • Alc: 10,5 % Vol.,• Sav: 7,1 g/l • félédes fehér;
A bor beszerezhetősége: Internet: ?,Egyéb: CBA, Hypermarketek






A bor pontozása:
abszolút = 3,5 pont ; ár/érték = 1

Olvasd tovább...

Kinn voltunk a hegyoldalban


Meg volt az első igazi pincetúra is múlt szombaton a sok virtuális után itt a blogon.
A hirtelen leesett hó sajnos sokakat elriasztott (vagy a bor várható minősége:), úgyhogy aznap öten lemondták. Maradtak hát hárman. Ráadásul a hölgyek voltak többen, ami elég ritka, de örvendetes helyzet a pincében. Aki most kóstolta (és később is megteszi), az bizony folyamatában fogja látni a borok fejlődését, mert ilyenkor teljesen más arcukat mutathatják, mint mondjuk egy fél év múlva.
Aki nem volt ott annak azonban megint virtuálisan egy helyzetjelentés a borok állapotáról.

Töki Olaszrizling: Szívem csücske, tiszta Olaszriling 20-30 éves tőkékről, saját (bér)művelés, 1,5 kg-os terheléssel, 19 fölötti cukorral szüretelve. Szinte színlé, csak gyenge préselést kapott, felújított francia tölgyben az elejétől kezdve. Cefre nem, csak az erjedés leállta után, az első fejtés utáni bor látott kis ként. Színre már sárgásabb árnyalat, szépen letisztult. Illatban még szegényes (kénezés miatt is lehet), inkább friss bor picit élesztős illatát mutatja.
Ízben már most húsos, sokkal tartalmasabb mint az előző tételek, sok gyümölccsel. Savak is szépek, nem tűnnek kóstoláskor egyáltalán vadnak, pedig 8,5 g/l mértem. Ami viszont kilóg az a cukor, úgy látszik a hosszú erjedés ellenére sem forrta ki magát teljesen (pince sajnos lehűlt 9c körülre, aminél már leáll az erjedés), maradt egy félszáraz ízháttér. Én ebből mindenképp szárazat szeretnék, de nem nyúlok hozzá. Megvárom a tavaszt és a melegebb idő reményeim szerint elindít majd egy újabb erjedést. A bor már ma is bíztató, igéretes.

Töki Siller: Néhány tőkéről a sok közül kiderült, hogy piros szőlőben utazik. Kisérletképpen készült egy kis siller. Feldolgozásról itt. Kb egy hétig volt cefrén, de az erjedés nagy része a hordóban zajlott le. A hordó egy kisméretű 40 literes új tölgy. Agyon mostam már tavaly, de a tavaly kisérletképpen három hónapra belehelyezett Merlotnak is iszonyú faíze lett. Ezt a kis vöröst is elkapta a faíz rendesen, úgyhogy az erjedés után áttöltöttem üvegbe. Most szépen simul össze. Könnyed, gyümölcsös kicsit savhangsúlyos (almasavbontás elött). Ez is egy korrekt kis asztali bor lehet tavaszra, ha elötte el nem fogy:)

Desszertenk meg még volt egy kis meggybor. Aki nem kóstolt még (igazi) gyümölcsbort, annak ez külön élmény egyébként. Lányoknak csomagolnom is kellett belőle útravalónak:)

Szóval itt állunk most. Tavasszal remélem nem lesz hó és akkor többen el tudnak majd jönni (ha még marad a borból egyáltalán:)

Akik meg most is ott voltak azoknak köszönöm, remélem nem bánták meg.

Olvasd tovább...

szerda, december 12, 2007

A borrá válás útja III. - A bor kénezése


Kén a borban. Laikus fogyasztóknak elsőre gyakran egy meglepő és tán ilyesztő információ. Borkészítőknek viszont a világ legtermészetesebb dolga. A kén ugyanis egy univerzális eszköz a borász kezében a borrá válás hosszú útján. Egy "all in one" csodafegyver ha jó időben és mértékkel használják, de nem tudatos és tervezetlen használata akár nagyobb kárt is okozhat mint hasznot.

Olvasd tovább...

hétfő, december 10, 2007

Prantner Kadarka 2006


Pincészet: Prantner Pincészet, Szekszárd
A bor adatai: Ára: kb 2.100 Ft • Alc: 12,5 % Vol.,• száraz vörös;
A bor beszerezhetősége: Internet: Folio.hu, Egyéb: szekszárdi borszaküzletek





A bor pontozása:
abszolút = 5 pont ; ár/érték = 1
Pontozási útmutató ITT. Az eddig kóstolt borok listáját a Témajegyzék, Kóstolt borok téma sor kattintásával tudod előhívni.

Olvasd tovább...

Gyere ki a hegyoldalba - utolsó felhívás


Alakulgat a szombatra (dec.15) beharangozott pincetúra. Akit még esetleg érdekelne egy ismerkedés a Kezdőszőlész kezdő boraival, az emailcím megadásával (vagy email küldésével) kap tőlem válaszként egy emailt a részletekről. Mindenkit szívesen látok.
Egy-két korábban jelentkező potenciális pincetúrázó (pithew, sájmon...) még nem tette meg ezt a lépést, azonban ha még érdekel akkor viszont mindenképp tegyétek meg, mert különben anyátlanul fogtok bolyongani a szőlőhegyen.
Gábornak meg az Aszár-Neszmélyi borvidékről hiába küldök válaszemait, azt írja vissza a rendszer hogy az emil nem továbbítható. Kérném ő is jelentkezzen, ha olvassa e sorokat.

szombat, december 08, 2007

A pálinka két arca


Egy nap, egy újság, benne két cikk a mai magyar pálinkapiacról. Az egyik marketing, a másik valóság. Az egyiknek örülhetünk, a másikon meg nem lepődünk meg. Egyik a jövő, a másik a múlt? Vagy ez már mindig így lesz?
Cikk2: Ablakmosóból barackpálinka (részlet)

A szervezet csúcsán az Etanol 2000 Kft. állt, amely - egyebek közt etilalkohol-termékeket gyártott. Ezek egyike volt a Balu fantázianéven forgalmazott fagyálló, ami mindaddig jövedéki terméknek számított, amíg nem kevernek hozzá egy máig ismeretlen összetételű, kék folyadékot. A kék Balu azonban - a hozzáadott anyagoktól emberi fogyasztásra alkalmatlan vegyipari termékké vált - már nem jövedéki termék. Gyártását, forgalmazását a vám- és pénzügyőrség ezért nem is ellenőrizte. És ami nem mellékes: nem kellett utána megfizetni a literenként 1920 forintos jövedéki adót sem.

Egyszerű szűréssel és aktív szenes eljárással a kék Baluból finomszeszt készítettek, amit később - 40 fokosra hígítva és gyümölcsaromával ízesítve - gyümölcspálinkaként hoztak forgalomba kocsmákban.

A vállalkozások ténylegesen 320-350 forintot fizettek a 92-96 százalékos alkoholtartalmú fagyálló literjéért. Az abból tisztítás, hígítás és az aromák hozzáadásával előállított 40-42 fokos gyümölcspálinkát már literenként 500-600 forintos áron adták el a kereskedőknek.

A teljes cikk

Olvasd tovább...

szerda, december 05, 2007

Ünnepi shoppinglista


Közelednek az ünnepek, illetve lassan piacra kerülnek a jó évjáratnak minősített 2006-os év első komolyabb borai. E két esemény illetve az a tény, hogy kezd kiszáradni a pincém készlete (ez nálam akkor jön el, amikor a készlet a kritikus 100 darab alá esik), arra késztetett, hogy nézzek körül a piacon és lepjem meg magam néhány szép tétellel az ünnepekre.

Íme a bevásárló listám tételei. Nekem már nem is kell több ajándék:)

Olvasd tovább...

Újabb kedvenc


Újabb kollega döntött úgy, hogy szőlészként-borászként tett kezdő botladozásait blogra viszi. Első bejegyzések szerint hősies vállalkozásba kezdett a Mátraaljai borvidék területén. Mint utolsó bejegyzései tanusítják bora már van, nagy gond már nem lehet. Kívánok a szerzőnek sok sikert a munkához mind az internet világában, mind pedig a szőlőtőkék között!

A blog linkje itt:
Kezdőborász

kedd, december 04, 2007

Vylyan Bogyólé 2007


Pincészet: Vylyan, Villány
A bor adatai: Ára: kb 1.400 Ft • Alc: 12 % Vol.,• száraz vörös;
A bor beszerezhetősége: Internet: ezerjo.hu, Egyéb: Esso On the Run benzinkutak, igényesebb borszaküzletek





A bor pontozása:
abszolút = 5 pont ; ár/érték = 1,5

hétfő, december 03, 2007

Rövid borok


Utóbbi hetekben hely,-idő és -jegyzet hiány miatt kimaradt egy-két nemrég kóstolt bor bemutatása, melyeket röviden összegezve azért pótolok, hogy ne tűnjenek el nyomtalanul s süllyesztőben.

Olvasd tovább...

péntek, november 30, 2007

A borrá válás útja II. - Szőlőből must


A borrá válás sorozat első bejegyzése kapcsán rögtön belecsaptunk a lecsóba és megpróbáltuk megérteni, mitől is rugunk be a borital fogyasztása kapcsán. Amit fontos tudni persze, de tán az sem elhanyagolható tudásanyag, hogy a szőlővel mit kell művelnünk addig, míg nedűnk végül ott nem csillog a poharunkban. Már legalábbis annak, aki ezzel akar foglalkozni, de talán másnak is érdekes lehet.

A feldolgozásra érett állapotot legegyszerűbb módon ízleléssel is megállapíthatjuk, de azért még kis mennyiségű bortermelés esetén is érdemes a tervezett szüret elött legalább a mustfokot leellenőrizni. Ilyenkor 1-2 kg szőlőt leszedünk, levüket kisajtoljuk és egy, szinte minden szakboltban kapható fokolóval a cukorfokot megmérjük. Legjobb ha emellett savat is tudunk mérni, de ez kis méretben már macerásabb dolog. Hogy mennyi legyen a cukorfok, meg a savszint? Nincs rá egyértelmű képlet. Mint minden a borkészítés során ez is attól függ, hogy milyen fajtánk (korai, lésői..) van, hol termelünk (talaj, kitettség), milyen az évjárat és milyen bort (friss savas, érett testesebb..) akarunk készíteni. Nagyon leegyszerűsítve azért ajánlott egy minimum 18 fokos cukrot megcélozni úgy, hogy a savszint ne menjen a mustban 7 g/l alá.

A szőlő rendkívül érzékeny, élő anyag. Ha úgy döntünk hogy elhagyhatja a tőkét, akkor a lehető legrövidebb időn belül fel kell dolgozni. A leszedett bogyókban ugyanis azonnal olyan folyamatok indulnak be, melyek ha rossz irányba kanyarodnak, akár a több hónap múlva elkészült borra is erős hatással lehetnek. Ilyen káros folyamat lehet például az oxidáció vagy a melegben túl korán beindult erjedés folyamata.

Kistermelőknél persze a legrövidebb idő különböző lehet fajtánként és a választott technológiánként (és vincellérenként) is. Néhány (még házi feldolgozásként is kivitelezhető) alapszabályt azért édemes betartani. Én ezeket logikusan három munkafázis szerint csoportosítottam:


Szőlő szüretelése:

  • Szüreteljünk lehetőleg száraz (a must ne híguljon fel) és hűvösebb (a must melegben hamarabb beindul) időben.
  • Láthatóan beteg, éretlen vagy leszáradt szőlőt, szőlőszemeket ne szedjünk le, még ha emiatt kevesebb is lesz a mennyiség (érdemes a szüret elött egy nappal már a tőkén ledobni a súlyosabb eseteket, hogy egyszerűsítsük az inkább szórakozni érkező szüretelők munkáját)
  • Már a szőlő szedésénél is figyeljünk a tisztaságra. Csak tiszta, lehetőleg műanyag vagy faedénybe (puttony, vödör, tejesláda) szüreteljünk. A legtöbb borbetegség, -hiba a tisztaság hiányának következménye.
  • Az edényekben levő gyümölcsöt ne nyomorgassuk hogy több férjen bele, inkább forduljunk többet. Vigyázzunk arra, hogy az edények aljáról ne kerüljön sár, föld egyéb hulladék a szőlőre (ezért sem érdemes a tejesládát csurig teleszedni)
  • A leszüretelt szőlőt a feldolgozás előtt ne tartsuk tűző napon

(Fehér)szőlő feldolgozása:

  • A szőlőt minnél elöbb dolgozzuk fel, lehetőleg a leszedésétől számított két órán belül. Legjobb ha a must ennyi idő alatt már akár a tárolóedénybe is eljut.

  • A szőlőt mindjárt a bogyózóba (ha nincs akkor a darálóba) öntsük, ahol a bogyó elválasztódik a kocsánytól és csak a szétzúzott bogyó kerül bele a cefrébe (amennyiben nem választjuk la a kocsányt, úgy a cefrében ázó szárról kellemetlen, csersavas kivonat kerül a mustba)
  • Az így kialakult cefrét ilyenkor enyhén-közepesen kénezhetjük az oxidáció elkerülése végett, főleg akkor ha az anyagot még egy-két órán a cefrén akarjuk tartani (kénezés szerepéről bővebben a következő bejegyzésben). Cefrén általában az illatosabb fajtákat javasolják tartani a jobb aromakinyerés végett.
  • Egészséges, jó savtartalommal bíró szőlő gyors feldolgozása esetén a kénezés elhagyható
  • A cefre rövid időn belül kerüljön a présbe illetve sajtolóba.
  • Ha lehetőség van, akkor válasszuk külön a színlét, azaz a préselés nélkül lecsurgó gyümölcs levét és próbáljuk meg külön edényben a továbbiakban kezelni.
  • A gyümölcsöt ne sajtoljuk túl, mert az erős préselés végén a szőlőből már csak az erősen csersavas részek (pl. szőlőmag) oldódnak ki.

A must ülepítése, tisztítása:

  • A mustot ajánlott az erjesztési fázis elött még ülepíteni azaz tisztítani, hogy a lebegő, zavarosító részecskék könnyebben leülepedjenek benne és a durva mustalj esetlegesen káros anyagokkal kiválasztódva még az erjedés beindulása elött leválasztható legyen.

  • Feltétlenül tisztítani kell a mustot, ha penészes, rothadt termésből származik vagy ha növényvédőszert tartalmaz!

  • Az ülepítés elengedhetetlen feltétele a must átmeneti erjedésmentessége!

  • Az ülepítési folyamatnak lehetőleg hideg körülmények között kell lezajlani, hogy az erjedés az ülepítés során ne induljon be. Modern gazdaságokban 5 °C hőmérsékleten, duplapalástos koracél hűtőtartályokban hűtik a mustot 24 órán keresztül. Ennyi idő alatt a durva részecskék nagy rész már kiválik és leülepedik.

  • Kisüzemi keretek között ha a cefrét kéneztük, akkor különösebb hűtés nélkül is biztosítani tudjuk az erjedésmentességet 8-12 óráig, de a mustot is hűthetjük például jégakuk mustba való merítésével.

  • A mustból kivált részecskéket (mustalj) úgy választjuk el, azaz dekantáljuk a színmusttól , hogy a színmustot lefejtjük róla.
És kész a must. Elindulhat az első bejegyzésben vázolt elementáris folyamat rögös útján. Irány a hordó, erjedjen a must! De erről már egy másik bejegyzésben.

Felhasznált források: Tamás Jenő: A tőkétől a pohárig, Maerz Árpád: A must és a bor egyszerű kezelése

A bejegyzés a "Borrás válás útja" sorozat része

Olvasd tovább...

szerda, november 28, 2007

Tényleg gyere ki a hegyoldalba!


Múltkor beharangoztam, emitt meg a részletek. Akit érdekel egy újbor kóstoló még az óévben a Kezdőszőlésznél december 15.-n szombaton az küldjön emailt (gondorl@t-online.hu) és elküldöm a részleteket a megközelíthetőségről meg egyebeket (azokat is kérem akik eddig csak hozzászólásban tették meg a jelentkezést, hogy küldjenek emailt, köszönöm).
Jó hír: Három a négy borból már biztos kóstolható és a negyedik sem tűnik reménytelennek!

hétfő, november 26, 2007

Ebner 3-as Hordó Cuvée 2004


Pincészet: Andreas Ebner, Pécs
A bor adatai: Ára: kb 3.300 Ft • Alc: 14,5 % Vol.,• száraz vörös
A bor beszerezhetősége: Internet: Esszencia, Bortársaság, Decanter; Egyéb:



A bor pontozása:
abszolút = 5,5 pont ; ár/érték = 1

Olvasd tovább...

szerda, november 21, 2007

A borrá válás útja I. - az erjedés


6 hete fejeződött be a szüret. Szombaton a Rizlingen kívül mindent lefejtettem és lekéneztem. Csak a Rizling nem adja be a derekát. Még mindig pötyög és kóstolva még érezni, hogy nem forrta ki a cukrát teljesen. Azaz még mindig nem szabad lefejteni. Persze erről már írtam korábban. De vajon világos e mindenkinek (engem beleértve), hogy mik azok a titokzatos erők, melyek a szőlő feldolgozása utáni lét borrá változtatják át? Magamból kindulva nem hiszem hogy így lenne. Ezért akit érdekel annak mostantól néhány bejegyzésben összefoglalom az alaptudnivalókat arról, hogy hogyan születik meg a bor. Kezdjük a tán legnagyobb titokkal, az erjedés folyamatával.

Felhasznált források: Tamás Jenő: A tőkétől a pohárig, Maerz Árpád: A must és a bor egyszerű kezelése

Olvasd tovább...

hétfő, november 19, 2007

TkRt Tokaji Furmint - 2006


Pincészet: Tokaj Kereskedőház Zrt, Tokaj Hegyalja
A bor adatai: Ára: kb 500 Ft • Alc: 12,5 % Vol.,• száraz fehér;
A bor beszerezhetősége: Internet: ?,Egyéb: Hypermarketek, Supermarketek






A bor pontozása:
abszolút = 4 pont ; ár/érték = 3

Olvasd tovább...

péntek, november 16, 2007

Szösszenetek a borról


Mint mindenről a borról, borivásról is rengeteg anekdóta, adoma, mondás, bölcsesség van forgalomban, melyek száma manapság is gyarapodik (klasszikus: Az élet rövid ahhoz, hogy ne igyunk jó borokat). Persze sok közülük idővel közhellyé silányul, de néhányukon nem fog az idő vasfoga. Én az utóbbi napokban belebotlottam egy-kettő érdekesebbe, elgondolkottatóbba és gondoltam, így év vége felé csinálhatnánk egy kis gyűjtést eme "igényesebb" szösszenetekből. Ha van kedved, te is tedd hozzá a magadét.

Olvasd tovább...

Polgár - Rubin Cuvee 2006


Pincészet: Polgár Pincészet, Villány
A bor adatai: Ára: kb 2.000 Ft • Alc: 12,5 % Vol.,• 0,75l • száraz vörös;
A bor beszerezhetősége: Internet: Tinto Fino, Esszencia, decanter,Egyéb: CBA




A bor pontozása:
abszolút =3 pont ; ár/érték = 0,7

Olvasd tovább...

kedd, november 13, 2007

Gyere ki a hegyoldalba!


Ritkán adatik meg valakivel, hogy a család, a munkahely és a hobbi (szőlőhegy) uszkve 2 km-es körzetben helyezkedjen el. Ha megadatik, persze még mindig nem biztos hogy hosszútávú, de örüljünk a pillanatnak.

Olvasd tovább...

kedd, november 06, 2007

Sebestyén Grádus 2003


Pincészet: Sebestyén Csaba, Szekszárd
A bor adatai: Ára: 5,500 Ft • száraz vörös • 0,75 • Alc: 15,5 % Vol.,;
A bor beszerezhetősége: Internet: Bortársaság, Decanter,Egyéb: igényesebb borszaküzletek

A bor pontozása:
abszolút = 7 pont ; ár/érték = 1

Olvasd tovább...

Lila orchideák..


Tévében Önök kérték. Törőcsik Mari és Bodrogi Gyula (letünt idők két elő legendája) örömdalként énekli a lila orchideákat az aktuális Önök kértékben. Azon kapom magam rajta, hogy mint rákészült nyugdíjas szinte átszellemült mosollyal, elolvadva hallgatom az előadást. Egyszerű dal érzelmes, mégis erős mondanivalóval, zseniális interpretációban.
Ja, egy St. Andrea 2002 Bikavér a kezemben. Most már mindent értek. Nincsenek véletlenek csak kortalan igazságok.

vasárnap, november 04, 2007

Szavazás vége


Szóval. Egy hónap alatt ötvenöten jeleztetek vissza arra a kérdésre, hogy milyen gyakran jöttök vissza erre az oldalra. Köszönöm.

  • 11%, azaz 6 fő naponta többször, napi másféllel számolva is havi (30*9) 270
  • 7% azaz 4 fő naponta, az (30*4) 120
  • 60% azaz 33 fő hetente többször, az heti kettővel számolva (33*2*4) 264
  • 17% azaz 9 fő kéthetente, az (9*2) 18
  • 5% havonta, az 5
Összesen 677 látogatása havi átlagos 2500 regisztrált látogatásból. Levonva mondjuk az én klikkolásaimat az azt jelenti, hogy kábé minden harmadik látogató vette a fáradságot és válaszolt. Ez nagyon jó aránynak tűnik így laikusnak is. Ha pedig tovább fűzöm a matematikát és az egyharmadból megpróbálom leképezni a teljes egészet, akkor mondhatjuk hogy úgy átlagosan 150-200 fő lehet az aktív látogatók száma.

Hogy ez mit jelent azt nem tudom, de ahogy egy kedvelt humoristánk mondta vólt, ez egy újabb érdekes adat.

Olvasd tovább...

kedd, október 30, 2007

St. Andrea Sziráki Chardonnay 2004


Pincészet: St-Andrea, Eger
A bor adatai: Ára: kb 4000 Ft (már nem kapható) • száraz fehér • 0,75l • Alc:13 % Vol.,;
A bor beszerezhetősége: na

A bor pontozása:
abszolút = 6 pont ; ár/érték = 1

Olvasd tovább...

szombat, október 27, 2007

Csak úgy


Ma csak úgy felmentem a pincébe. Lányokat ágyba, asszonynak puszi és indul a férfi (macsó:) program.
Pedig csak arról szól hogy fel kell mérni az állapotokat néha. Öt napja nem voltam fenn. Nehéz elfogadni, hogy nélkülem is tudja a szőlőlé hova kell fejlődni, de hát a látszat kedvéért néha rá kell vetni vigyázó szemünket.

Olvasd tovább...

péntek, október 26, 2007

Mészáros Bodzási Kékfrankos 2003


Pincészet: Mészáros Pincészet, Szekszárd
A bor adatai: Ára: kb 2600 Ft • száraz vörös • 0,75l •Alc: 13,5 % Vol.,;
A bor beszerezhetősége: Internet: Esszencia, Modosboraszat; Egyéb:

A bor pontozása:
abszolút = 5 pont ; ár/érték = 1
Pontozási útmutató ITT. Az eddig kóstolt borok listáját a Témajegyzék, Kóstolt borok téma sor kattintásával tudod előhívni.

Olvasd tovább...

kedd, október 23, 2007

Képek a mélyből


Már régóta igérek képeket a pince mélyéről. Eddig hiányzott egy jó felbontású gép és egy értő kéz. Sógor megint kisegített, úgyhogy a képre kattintva egy vetítés látható a pincéről kicsit más szemmel.

szerda, október 17, 2007

Az ötszázát!


Bort alapvetően csak borkereskedésben veszek. Mondjuk 95%-a a beszerzett boroknak ilyen forrásból származik. Néha-néha azonban elkap a kisördög. Ha ismert jó bort látok igen akciós áron valamely hyperben, vagy ha az ár már annyira csábító hogy belenyúlok ismeretlenbe is. Mint a szerencsejáték. Kis pénzért rizikózok. Nálam ez ötszáz forint.
Így jártam legutóbb, mikor a legkőkeményebb discounternél belenyúltam egy dél-afrikai fehérbe és egy chilei vörösbe. Íme:

Olvasd tovább...

hétfő, október 15, 2007

Pannonhalmi Chardonnay 2004


Pincészet: Pannonhalmi Apátság, Pannonhalma
A bor adatai: 3500 Ft • száraz fehér• 0,75l • Alc: 13,5 % Vol.,;
A bor beszerezhetősége: Internet: Italnet.hu ;

A bor pontozása:
abszolút = 7 pont ; ár/érték = 1,3

Olvasd tovább...

vasárnap, október 14, 2007

Zuhanyhiradó a hegyről


Ma végre sikerült feljutnom a szőlőhegyre. Sok dolog ilyenkor ugyan nincs (gondoltam), mert a must ugye erjed szépen, ilyenkor nem illik bántani. A szőlő meg már pihen, vége a vegetációs periódusnak lassan. Persze azért ennyi szünet után volt tennivaló mégiscsak.

Olvasd tovább...

Olvasd el a legfrissebbeket!