left KEZDŐSZŐLÉSZ: november 2006

csütörtök, november 30, 2006

Királyleányka szőlő


A bejegyzés a Szőlőfajták sorozat része

Származása: feltehetően a Kövérszőlő és a Leányka természetes kereszteződéséből jött létre. Egy régi erdélyi fajta, amely leginkább Magyarországon terjedt el, így hagyományos magyar fajtának tekintik. Szinoním nevek: Feteasca regale, Feteasca muscatnaia, Danosi.
Elterjedése: Etyek-Budai, Móri, Balatonboglári, Pannonhalma-Sokoróaljai, Tolnai és Egri borvidék.

Szép tételek: 2000 HUF alatt : Thummerer, Etyeki Kúria, Kovács Pince, Szecskő, Szőke, Szöllősi; +2000 HUF : jelenleg nincsenek ilyen borok

Olvasd tovább...

szerda, november 29, 2006

Ráspi Kékfrankos Selection 2004


Pincészet: Ráspi borászat Sopron
A bor adatai: Ára: kb 3.800 Ft , Alc: 12,5% Vol.,;
A bor beszerezhetősége: Internet: Tinto Fino, Mywine, Decanter, Egyéb: Igényesebb borszaküzletek, néhány CBA supermarket



A bor pontozása:
abszolút = 6 pont ; ár/érték = 1,3

Olvasd tovább...

kedd, november 28, 2006

Borvásárlás az Interneten


Nem tudom ki hogy van vele, de én idén jelentősen megváltoztattam borral kapcsolatos beszerzési szokásaimat. És itt nem csak a mennyiségre gondolok (ez sajnos vagy szerencsére egy felfele mutató görbe), hanem hogy honnan kerül a dugóhúzó alá a boros palack.
Idén tehát próba szerencse kipróbáltam az online borvásárlást is. Ma meg oda jutottam, hogy négy társaságnál klubtag, nagyvásárló (vagy ahogy hívják) vagyok és beszerzéseim már szerintem 50%-át interneten intézem. És persze ezt azért teszem mert
1) szélesebb a választék mint bárhol máshol
2) jobbak az árak
3) nekem kényelmesebb
Nem mondom, hogy az internetes borboltok elérték a csúcsot, de már mindenképp egy elfogadható szinttel találkozik az igényes borra szomjazó fogyasztó. Az is feltünt, hogy még mindig kevesen használják az Internetet vásárlásra úgy általában. Sokan a baráti körből is rám csodálkoztak, hogy én meg innen töltöm fel a pincémet.
Pedig igen gazdaságos is lehet a jól megválasztott beszerzési forrás. Mivel én már egyszer-kétszer megrágtam magamnak ezt a témát, így tudásomat most átadom a még esetleg tapasztalatlan közönségnek, hogy melyik internetes szolgáltatónál éri meg és miért vásárolni.
Magyarul tehát egy-két bejegyzésben összehasonlítok néhány nagyobb internetes borkereskedést (site) a következő tematika szerint:
A site legalább 200 féle magyar bort kell hogy forgalmazzon. Ez alapján a következő versenyzők kerültek a listára: Bortársaság, Decanter, Esszencia, In Vino Veritas, Belvárosi Borszalon, Corvinum, Mywine, Tinto Fino
A szolgáltatóknál megpróbálom összehasonlítani az árakat egy 20-as általában mindenhol forgalmazott (nem akciós) bor alapján. Mindig klub vagy kartonárat hasonlítok össze, mert Interneten azért még inkább a nagyobb mennyiségű vásárlás a versenyképes. A referencia ár a Cora Hyper ára lesz, mert ez a lánc rendelkezik ma talán a legnagyobb szortimenttel. Ezenkívül összehasonlításra kerül a kiszállítás díja is. Egyéb kevésbé ütős kritériumok, mint design, tartalom, tájékoztatás, navigálás stb. nem kerülnek be az összehasonlításba helyszűke miatt.
Nyilvánvaló, hogy a végeredmény nem fog abszolút végeredményt jelenteni, mert 20 bor az csak egy szelet, az összehasonlítás nem tartalmazza az akciókat (pedig a Metróba is csak ezért jár az ember..), a készlet biztonságát, kiszállítás minőségét ésatöbbi, ésatöbbi. Azonban szerintem azért egy körülbelüli áttekintést fog tudni nyújtani így is, meg hátha más is kedvet kap hozzá. Tehát folyt.köv.

Olvasd tovább...

Monarchia Egri Noir 2003


Pincészet: Monarchia Borászat Eger
A bor adatai: Ára: kb 1.500 Ft , Alc: 13,5% Vol.,;
A bor beszerezhetősége: Internet: Monarchia, Decanter, Esszencia; Egyéb: Igényesebb borszaküzletek


A bor pontozása:
abszolút = 4,5 pont ; ár/érték = 1,5

Olvasd tovább...

hétfő, november 27, 2006

Chardonnay szőlő


A bejegyzés a Szőlőfajták sorozat része
Származása: Világhódító fajta - melynek elterjedtsége az egész világban példátlan - hazája Burgundia, és eme ősi borvidék fehérborainak ma is szinte kizárólagos szőlőfajtája. A legjobb borok itt, Kaliforniában és Champagne-ban (itt készítik a champagne-i pezsgõt) teremnek. Észak-Olaszországban is kitûnõ chardonnay-t állítanak elõ. Alapbora a pezsgõ spumante-nak is, amelyet Dél-Tirolban és Trentinóban "Talento"-nak neveznek. Ausztriában és Németországban pedig a fûszeres borok örvendenek nagy népszerûségnek. A chardonnay tulajdonképpen Európában éppúgy mindenütt jelen van, mint az Újvilágban, és ezzel mintegy Franciaország legfontosabb szõlészeti exportcikke.

Általános: Növekedési erélye közepes, kiegyenlített állományú fajta. Megbízhatóan, de nem bőven terem, másodtermést alig nevel. Fagytűrő képessége a közepesnél valamivel jobb, a szárazabb viszonyokat (köves lejtők) is elviseli, jó adaptációs képességgel rendelkezik, ezért vállhatott „világ" fajtává. Fekvés és talaj iránt mérsékelten igényes de rothadásra érzékeny, virágzáskori hűvös időjárás esetén rosszul termékenyül, zöldmunka iránti igénye közepes.
Tőke: nagyszámú, hengeres, barnássárga vesszőt nevel, félmerev-elterülő. Jól termeszthető az ernyő-, Guyot-, magaskordon- és függönyműveléseken egyaránt.
Metszés: Az apró fürtjei miatt hosszúmetszést igényel.
Fürt: kicsi, hengeres vagy vállas, középtömött, átlagtömege 70-90 g; a bogyó gömbölyű, kicsi, átlagtömege 1,6 g, fehéreszöldek, feketén pontozottak, nem mintázott, hamvas. Húsa puha, leves, olvadó; ize semleges; héja vékony, kissé szívós. A bogyóknak jellegzetes zamatuk (fű-ízhez hasonló) van. Fürtkocsánya rövid.
Érése: Korán fakad és virágzik, szeptember közepén, második felében érik. A termés cukortartalma még gyengébb évjáratokban is eléri a 17 mustfokot, jó évjáratokban pedig meghaladja a 20 mustfokot. Élénk, de finom összetételű savtartalma a szüretkor 8-10 g/l körüli. Rothadásra érzékeny fajta, szellős, széljárta fekvésekbe való, ahol rothadásmentes évjáratokban töppedni is képes. A rothadásérzékenységéből fakadó kisebb szüretelési biztonsága a szüretelési időpont megválasztásával mérsékelhető. Kedvező fekvésekben és jó évjáratokban szeptember végén 20-22 cukorfokkal szüretelhető.
Bora: Kemény karakterű, de finom savérzetű, fajtajelleges zamatú, telt, széles felhasználási skálájú. Kitűnő pezsgőalap lehet, de kiváló minőségi bor, sőt különleges minőségű, akár természetes csemegebor is készíthető belőle. Üde, friss és érlelt formában egyaránt elegáns, kedvelt termék. A fajta képes különböző klimák mellet, a szüreti idõpont tudatos megválasztásával, illetve különböző borászati technológiákkal is igen élvezetes, mégis jellegében teljesen más karakterű bort adni.
A bor illata alapvetően zöldalma- és tűzkőillat, néha füstre emlékeztet. Ízében dominálnak a más fajtákhoz nem hasonlíthatóan összetett savak. Ízjegyei: érett sárgadinnye, méz, érett bornál a vajasság. Egységes szerkezetû, komplett borának sajátossága a mélyen gyümölcsös, esetenként "tropikális" illatvilág, amelynek szimbiózisa a rendkívül sokszínű savérzettel szigorú rendet alkot.
E szőlőfajtából erős, fűszeres, a hidegebb klímájú borvidékeken illetve reduktív technológiával gyümölcsös és acélos borokat állítanak elõ. Ilyenkor a bor friss szénára emlékeztethet, finom, elegáns illattal és élénk, játékos savakkal.
Azonban teljes érésben szüretelve, megfelelő klimatikus viszonyok között és hordós érleléssel gazdag és elegáns savképet mutathat. Ilyen állapotában hosszú ideig tárolható, fejlődőképes, egyenletesen felfelé ívelő minőségre képes, ezért vált a világ egyik legkedveltebb borává. Ilyenkor a markáns karakterjegyei miatt elõnyére válik ha hordóban, illetve még tovább barrique hordókban (kis méretû, új tölgyfa hordóban) érlelik.
Sajnos rendkívüli elterjedtségébõl adódóan egyre több egyszerû, kevésbé jó minõségû és akár túlhangsúlyos faaromájú chardonnayval találkozhatunk a piacon. Tipikus hiba amikor a túlzott tölgyfa-íz elnyomhatja a fajta vagy termőhely-karaktert.
Kevésbé ismert, hogy ez a szőlőfajta - vincellértől és származási helytől függően édes bor előállítására is alkalmas.
Szép tételek: 2000 HUF alatt : Feindl, Scheller, Nyári, Figula, Jásdi, Don Simon, Nyakas, Etyeki kúria, Szőke, Vylyan, Malatinszky; +2000 HUF : Légli Landlord, Fekete, Pannonhalmi, Jásdi Nagykúti, Gróf Buttler, St. Andrea Kovászó, Németh Veresföldi, Bock Barrique.

Olvasd tovább...

vasárnap, november 26, 2006

Tiffán Pinot Noir Várerdő dűlő, 2001


Pincészet: Tiffán Ede pincészete Villány
A bor adatai: Ára: kb 6000-7000 Ft (az évjárat már nem kapható) , Alc: 13,5% Vol.,;
A bor beszerezhetősége: Internet: Italnet, In Vino Veritas, Monarchia, Decanter; Egyéb: Igényesebb borszaküzletek


A bor pontozása:
abszolút = 6 pont ; ár/érték = 0,8

Olvasd tovább...

péntek, november 24, 2006

Merlot szőlő


A bejegyzés a Szőlőfajták sorozat része
Származása: A "nagy" kékszőlő fajták egyike. Ismert francia szőlőfajta, neve a francia Merle, Merleau szóból ered, ami feketerigót jelent, ennek háttere bogyóinak sötét színe lehet.

Általános: Késői érésű, nagy zöldmunkaigényű, fagyérzékeny, közepes hozamú fajta. Mélyrétegű talajt (talaj és fekvés iránt igényes), sok napfényt kedvelő szőlőfajta. Hibája a fagyérzékenység, ezért sík vidéken termesztése nem ajánlott.
Tőke: középerős, mereven álló vesszőzetű
Metszés: Ajánlott metszés a hosszú szálvesszős
Fürt: kicsi, vállas, laza, átlagtömege 120g. A bogyó gömbölyű, kék, hamvas, vékony héjú. Korán hajt, s ezért igen érzékeny a tavaszi fagyokra, hajlamos a "terméselrugásra" (a virágzás utáni rossz kötésre). Igen érzékeny a peronoszpórára.
Érése: szeptember végén, október elején érik. A szép ősz töppedést idézhet elő a bogyókban és az ízek koncentrálódhatnak.
Bora: általában mélyvörös színű, telt, bársonyos ízű. Jellegzetes aromájú, száraz, sok festékanyagot tartalmazó minőségi bor. A késői szüretelésű szőlőből finom illatú és zamatú, a fajta minden szépségét hordozó kiváló bor lesz. Olykor 10-15 év múltán is kiváló minőségű csúcsbor marad. Előszeretettel használják házasításhoz, mert lekerekíti a cabernet fajták erős csersavaktól domináló ízét. Kissebb sav- és tannintartalmú, mint a cabernet sauvignon. Illatában és ízében gyakran a cseresznye, az eperaroma, málna és piros rózsa érezhető. Hordós érlelést meghálálja vaníliához, túlérett kékszilvara hasonlító gazdag íz-és zamatanyaggal, simogatóvá váló bársonyos csersavtartalommal. Illata éretlenül fűre is emlékezthet.
Illik marhahúshoz, borjúhoz, vadhoz, bárányhoz és könnyebb, fiatalabb változatában tengeri halhoz.
Szép tételek: 2000 HUF alatt : Heimann, Takler, Mészáros, Vincze, Konyári, Bock,; +2000 HUF : St. Andrea, Vida válogatás, Vincze Birtokbor, Vesztergombi válogatás, Konyári Sessio, Gere Solus, Bock Magnifico, Vylyan


Olvasd tovább...

Majoros (Tokajicum) Cuvee, 2003


Pincészet: Tokajicum borház, Tarcal, Tokaj
A bor adatai: Ára: kb 1300 Ft , 500ml, Alc: 11,5% Vol., Cukor:60 g/l;
A bor beszerezhetősége: Internet: In Vino Veritas, Decanter ; Egyéb: ?

A bor pontozása:
abszolút = 4 pont ; ár/érték = 1,5

Olvasd tovább...

csütörtök, november 23, 2006

Wunderlich Márton-napi újbor 2006


Pincészet: Wunderlich pincészet, Villány
A bor adatai: Ára: kb 1500 Ft , Alc: 13% Vol.;
A bor beszerezhetősége: Internet: Decanter, Tinto Fino ; Egyéb: ?








A bor pontozása:
abszolút = 4 pont ; ár/érték = 1,5


Olvasd tovább...

Kékfrankos szőlő


A bejegyzés a Szőlőfajták sorozat része
Származása: nem tisztázott, feltételezések szerint a kékfrankos keleti eredetű szőlő, a kutatások szerint a Kapri-tenger partvidékérõl származik. Sopronban a legendák úgy tartják a fajta a nevét a napóleoni időkben a monarchia területén járt francia katonáktól kapta, feltehetőleg a kék színű pénzérméjük után.
Tőke: kifejezetten erős növekedésű, kisszámú felálló, félmerev-merev vesszővel
Metszés: Az időben elvégzett metszéssel a várható termés jól beállítható, ami legfőbb alapja az elérni kívánt minőségnek. Ajánlott metszési mód a hosszúcsapos váltómetszés.
Fürt: fürtje középnagy vállas, olykor ágas, közepesen tömött, fürtnyele rövid. Fürt-átlagtömege 10 dkg. Bogyói középnagyok, gömbölyűek, vastag héjúak, sötétkékek, kissé hamvasak, lédúsak, kellmes ízűek.
Érése: Szeptember végén érik. Beérési cukorfoka 18 mustfok körüli, de évről évre egyenletes, a jó évjáratokban 20 cukorfok körüli. Termőképessége jó. Mivel fürtjei nem rothadnak, termése sokáig a tőkén tartható és hosszú időn át szüretelhető.
Bora: Száraz vörös minőségi bor. Színe rubinvörös, tüzes fényű, illata jellegzetes, finom, a fajtára jellemző vörösbor illattal. Bora kellemes zamatú, finom cserzőanyag-tartalmú, sötétvörös színű, kissé savas.Az Egri Bikavér legfontosabb összetevője. Színanyagban gazdag, kissé fanyar ( sav- és csersavdús ). Palackban érlelve megtartja fiatalságát, szép illatát; hordóban ászkolva testes borrá lesz. Élénkvörös színű, diszkrét gyümölcsillattal bíró, az érleltebb borok esetében a tanninokat illatban és ízben is harmonikusan megjelenítő vörösbor. Üde, savas jellege az idősebb boroknál finom0 ízharmóniában oldódik föl. A technológiai érettségű szőlőt, megfelelő technológiával feldolgozva szép roseborokat kaphatunk.
Ne ijedjünk meg, ha vékonyabb színű kékfrankost látunk! A szín ma már csak másodlagos tényező. Sokkal fontosabb nála az "ízhosszúság" és az "ízkoncentráltság", melyek különbségét sokan talán nem is ismerik. Az első azt jelenti, hogy a lenyelés után meddig érezzük még az ízeket, a második pedig, hogy kortyolás közben mennyi mindent érezhetünk ki belőle. A Kékfrankos - termőhelyek szerint különbözően - mindkét szempontból különleges élményt ad.
Alapvetően a Villányi Kékfrankosok sűrű, testes, kicsit tanninban gazdagabb Kékfrankosok. A szekszárdiak már egy kicsit fűszeresebb illattal, de mégis déli jelleggel jelennek meg. A Soproni Kékfrankosok mutatják az északi jegyeket, nagyon finom, gyümölcsillatokban, hosszú gyümölcsízekben gazdag, erős tanninú borokat. Az Egri Kékfrankosok pedig igazán gazdag illatú, gazdag ízű, hosszú ízű gyümölcs és fűszerillatokban gazdag borok. Tehát a kékfrankos egyik fő különlegessége, hogy ki tudja használni a különböző talajokban rejlő lehetőségeket, nem csak borvidékenként, de dűlőnként is különböző íz- és illatjegyekkel ajándékozva meg a borbarátot.
A kékfrankos mindenképp a régió, azonbelül is Magyarország egyik különleges fajtája, amit csak itt termelnek, itt vannak a gyökerei és itt hoz a többi fajtával nem összehasonlítható aromákat, ízeket. Benne rejlő lehetőségeket valószínűleg még mi sem aknáztuk ki teljesen.
Megdöbbentő maga a tudat, hogy a mai napig létezik 250 Ft-os és 10 250 Ft-os kékfrankos a borpiacon. E fajta alkalmas tömegtermesztésre és olcsó borok előállítására, de legalább ennyire alkalmas terméskorlátozott termesztésre és csúcs kategóriájú borok előállítására. Egyedülálló a maga nemében, ha tipikusan magyar fajtát kell választanunk, nem tévedünk nagyot vele.
Szép tételek: 2000 HUF alatt : Duzsi, Takler, Vida, Jandl,Weninger, Pfneiszl, Bock ; +2000 HUF : Takler noir, Ráspi összes, Vida válogatás, Vincze Arcanum, Vesztergombi válogatás, Weninger selection, Juhász paptag, Gere prestige


Olvasd tovább...

szerda, november 22, 2006

Vincze Béla, Arcanum Kékfrankos 2003


Pincészet: Vincze Béla, Eger
A bor adatai: Ára: kb 2500 Ft , Alc: 12,5% Vol.; 300 literes zempléni tölgyfából készült fahordóban érlelõdnek 14 hónapig.
A bor beszerezhetősége: Internet: Decanter, Mywine, Egyéb: igényesebb borszaküzletek







A bor pontozása:
abszolút = 4,5 pont ; ár/érték = 1

Olvasd tovább...

kedd, november 21, 2006

Présház virtuális séta


Korábban már írtam a présház és a borospince terveiről. Most azonban a technika és a tervező segítségével már a megvalósítás elött is körbejárható a présház. Ide jutottunk. Nem elég hogy elektronikus naplót vezetek, de meg sem kell építenem a présházat és már látom is.

Olvasd tovább...

A szőlőnövény részei


A bejegyzés a Szőlőfajták sorozat része
A szőlőfajták sorozat bemutatása egy általános résszel kezdődik. Mégpedig a szőlőnövény mint olyan jobb megismerésével. Erre azért van szükség, mert a fajta leírásához szükség van bizonyos szakszókincsre ezen a területen is, máskülönben a leírások nehezen lesznek érthetőek. A szőlőnövényt is rengeteg részre lehet bontani, én azonban megpróbáltam a legfontosabbaknál maradni, amit még a laikusoknak is érdemes tudniuk.

Olvasd tovább...

hétfő, november 20, 2006

Borkóstolás kezdőknek - Bor adatai


Csak lehagytam valamit a borkóstolást bemutató sorozatból, amit ezennel pótolok. Sokszor találkohatunk bizonyos mutatókkal a borokkal kapcsolatban. Ezek különböző számok melyek a bor bizonyos tulajdonságait hivatottak bemutatni.

Olvasd tovább...

vasárnap, november 19, 2006

Szecskő Királyleányka, 2005


Pincészet:
Szecskő Tamás, Gyöngyöspata, Mátraalja
Ebből a 2005-ösből írd és mond 550 db palackot palackozott, számozott és én az 537-esnek tekertem ki a nyakát. A művelt alkoholisták már kóstolták és annó nagy vita kerekedett a szerző értékeléséből (lásd fenn), pedig haljak meg nagyon megfogta a bor jellegét a leírással (még a döglött traubival is ami néhány beírónál indulatokat gerjesztett). Amit írt a szerző azt szinte szó szerint leírhatnám én is, úgyhogy inkább csak hozzá teszek. A bor színében meglepően halvány, széle már szinte "víz"szinű. A pohár alján az ital a kitöltés után apró buborékokkal marad teli, várok egy picit de úgy látszik jól érzik magukat ott lenn. Illatában tényleg nagyon erős a szőlő és nekem az alma, abból is egy zöldalmás árnyalat legalább annyira jelen van. Az első korty után már szétárad az emberben egy igen kellemes érzés, ahogy az édesség belesimul a virgonc savakba és az a kellemes traubis, almás picit fanyarkás mégis rendkívül finom íz utat tör magának. És azok a buborékok pedig a végén ott pattannak el a nyelved hegyén mintegy lezárva az összhatást. Csak remélhetem, hogy a borban ezt mind a természet adta (fajélesztőt hallottam hogy használt a borász, de hogy melyiket azt nem tudom).
A legszebb királylányka eddig amit kóstoltam. Aztán hogy ebből mik a fajtajegyek, az meg majd kiderül mert igyekszem minnél többet a fajtatársakból megkóstolni (ebből is nálam van még 3 sorstárs).
Engem igazából a bája ragadott meg, az a hihetetlen kedvesség ami minden szegletéből árad. Igazi orvosság súlyos depressziós rohamok után, hogy van még remény.
A bor pontozása:
abszolút = 6 pont ; ár/érték = 2

Pontozási útmutató ITT. Az eddig kóstolt borok listáját a Témajegyzék, Kóstolt borok téma sor kattintásával tudod előhívni.

Olvasd tovább...

szombat, november 18, 2006

Borkóstolás kezdőknek videó II.


Csakhogy senki ne mondja hogy a férfiak tudománya a borkóstolás. Úgyhogy a múltkori úr szakértő összefoglalása után ezúttal egy hölgy próbálja meg közérthető módon továbbadni tudását a borkóstolás alapjait illetően úgy uszkve 3 percben.
Sajnos angol nyelvtudás itt is szükségeltetik.

Olvasd tovább...

Borkóstolás kezdőknek - zárószó


A hivatásos borkóstolók munkájuk során az előző bejegyzésekben leírtak menete után az ízlelt bort meg kiköpik egy erre a célra szolgáló edénybe. Erre azért van szükség, mert az elfogyasztott alkohol befolyásolná itélőképességüket. Na azt hiszem, itt különbözik a legjobban a profik és a botcsinálta amatőrök (mint mi) közt a különbség. Hétköznapi borozgatások közt ritkán fordul elő, hogy valaki egyszerre 4-5 bornál többet kóstoljon, márpedig körülbelül ez az a határ amikor érdemes vigyázni az érzékszerveinkre a túltelítettség miatt.

Olvasd tovább...

péntek, november 17, 2006

Üres borosüveg recycling


Végre találtam egy jó megoldást a kiürült borosüvegek hasznosítására. Egy ideig ugyan gyűjteni kell, de utána hangzatos az eredmény. Persze aki ennyi bort megivott az már mindenre képes:)

Olvasd tovább...

Weninger Frettner Cuvee, 2002




Olvasd tovább...

csütörtök, november 16, 2006

Télen is van szőlő !!


Barátom meglepett a hét végén, mert bátor vakló módjára vásárolt 4 mázsa kékfrankost, künn a fészerben feldolgozta és nézzenek oda még bort is csinált belőle. Ami első próbálkozásra teljesen rendben volt (kissebb szépséghibákkal). Tehát úgy értem, hogy nulla tapasztalattal belevágott és látni kellett volna a szemét, amikor a saját borát kóstoltatta a fa fészerben. És ő még csak a borkészítésnek ugrott neki. Szőlő még nem nőt a kezei között. De már elkapta. Mármint a feeling. Győrben. Ahol nincs is szőlő.

Olvasd tovább...

szerda, november 15, 2006

Borkóstolás kezdőknek III - íz


A szemek és az orr által közvetített információk birtokában már csak az ízlelés marad hátra, ami a kóstoló legintenzívebb élménye. Ahhoz, hogy az egyes borok íze megfelelően érvényesüljön, az előkészületek során az italok összeválogatásánál nagy figyelmet kell fordítani a helyes sorrend kialakítására. Az általános elv szerint a gyengébbtől az erőteljesebb felé, illetve a száraztól az édes felé érdemes haladni, kerülni kell a nagy kontrasztokat, és a kategóriaváltás után az új kategória első darabját ajánlott visszakóstolni. Ugyancsak javasolt az ízek időnkénti semlegesítése, erre leginkább a száraz kétszersültet, vagy egyszerűen kenyér katonákat használják.
Az rendben van, hogy most már tudjuk hol érezzük a savanyút, édest és a keserűt, de hol érezzük az "igazi" ízeket, mint gyümölcsök, virágok vagy fűszerek? Ez már bonyolutabb dolog és a nyelvünk ehhez csupán csak a kapu. Tudjuk, hogy a bor ízét meghatározza az aromája. Ahogy a bor a szánkba kerül, enyhén felmelegszik, aminek hatására az illékony (illat)anyagok felszabadulnak és as szaglóhám felé távoznak. Ez pedig azt jelenti, hogy érezzük az összes apró részletet. Ez tényleg trükkös egy valami!
Hogy kinek milyen bor nyeri el a tetszését? Nos, ez nemtől, életkortól, élettapasztalattól is függ. Éppen ezért folyamatosan változik az általunk legjobbnak tartott borok tábora. Ezért sem szabad hát elvesztegetni a pillanatot. Mert az életben is tapasztalatokat kell gyűjtenünk ahhoz, hogy sikeresen tudjuk venni az akadályokat, és észrevegyük, ami mások számára rejtve marad. Fedezzük fel hát a borok ízét! Mert a bor, maga az élet eszenciája. "La esencia de la vida."

Köszönet: Delux, A bor nagy enciklopédiája

Olvasd tovább...

hétfő, november 13, 2006

Tóth István Egri Bikavér, 1998



Olvasd tovább...

Borkóstolás kezdőknek II - illat


Tudjuk azt, hogy a szaglásunk tízszer érzékenyebb mint az ízlelésünk? Legjobb példa erre amikor az ember megfázik. Ilyenkor mindennek roszzab az íze is. Pedig nem az ízérzékelésünk romlott el, hanem egyszerűen csak a szagokat nem érezzűk, amitől minden íztelenebbnek tűnik. Szaglásunk több ezer illatot képes megkülönböztetni, még akkor is, ha ezek keverten, vagy elfedve vannak jelen.

Olvasd tovább...

szombat, november 11, 2006

Szőlő egy új formában


Lassan kezdi a mindennapjaimat is teljesen áthatni a szőlő és a bor szeretete. Ezért roppant megörültem amikor véletelenül belebotlottam egy internetes hirdetésbe, mely szó szerint még mélyebben a hétköznapjainkba csempészheti a szőlő minden cseppjét.

Olvasd tovább...

A bor butít és romba dönt (néha)


Ne gondoljuk, hogy nincsenek pihentagyúak a borivók között(is). Az ember azonban úgy gondolná, hiszen kultúrkörröl beszélünk, hogy itt a pihentagyúság egyenesarányú kell hogy legyen az elfogyasztott bor mennyiségével (saját tapasztalás). Habár a csatolt kép azt mutatja, hogy vannak aki előre eltervelt galád módon próbálnak a bor címszó alatt aljasságokat elkövetni.

Szeretném kihangsúlyozni, hogy a blog szerekesztője nem azonos a képen szereplő egyik szereplővel sem, illetve semmilyen módon nem azonosul a kép tartalmával, annak üzenetével és a képet is csak becsukott szemmel illesztette be a bejegyzésbe.

Olvasd tovább...

csütörtök, november 09, 2006

Borkóstolás kezdőknek I - a látvány


Borkóstolás során első kapcsolatunk az itallal a látvány. Gondoljunk bele, az étel látványa is majdnem olyan fontos, mint az illata. Miért lenne ez a boroknál másképp? A látvány megjelenítéséhez ajánlatos egy erre megfelelő pohár. A pohár teste alul kerek és széles, felfelé enyhén keskenyedő legyen. Ez a felszabaduló aromák és buké miatt fontos. A bor felmelegedését megelőzendő a pohár szára legyen (nagyon) hosszú.

Kitöltésekor mód nyílik a bor színének, tisztaságának, habzásának, sűrűségének, struktúrájának és mozgékonyságának vizsgálatára. A bor tisztaságának megállapításához a legideálisabb környezet a világos helység, ahol a poharat a fényforrás felé tartva vizsgáljuk a nedűt. A poharat tartsuk megdöntve, hogy több színárnyalatot különböztethessünk meg. A tökéletes tisztaságú borban a környező tárgyak olyan élesen verődnek vissza, mintha tükörben látnánk őket, innen a tükrös elnevezés. A különleges minőségű borok tisztasági vizsgálata sötét hátterű gyertyalángnál ajánlott, ilyen körülmények között a legapróbb hiba is feltűnik.
A bor mozgása lehet olajos, vastag vagy fürge, ezt a pohárban való körbeforgatás útján állapítják meg. Az olajos kategóriába többnyire a testes, édes borok tartoznak, ezek a forgatás után szemmel jól látható glicerincsíkokat hagynak a pohár falán.
A bor színe a szakembereknek sokat elárul annak koráról, eredetéről, a szőlőfajtáról, az erjedési módról és a minőségről. A szín kialakulásánál fontos befolyásoló tényező a termőhely, mert minél hűvösebb éghajlaton termett a szőlő, a bor annál sápadtabb színt ölt, és annál lassabban vált sötétebbre az idő teltével, a kor ugyanis szintén meghatározó körülmény az árnyalat kialakulásában.
A színt a tónus és az intenzitás szempontjából vizsgálják. Az alap megkülönböztetés szerint létezik fehér, rosé és vörös bor.


Az egészséges boroknál gyakran felismerhető színek a következők:
Fehérborok: fakó, világoszöld,citromsárga,szalmaszinű, aranysárga, borostyánsárga.
Rozéborok: málna, eper, piros ribizli, lazac, cserépszín, hagymahéj, narancs, barna
Vörösborok: bíbor, bíborpiros, gránátvörös, csresznyepiros, rubinvörös, gesztenyszinű, barna.
Színekről többet megtudhatsz itt


Ha elég gyakorlatra teszünk szert, fehér boroknál már a színből is képesek leszünk megállapítani az adott bor korát. Általánosságban igaz, hogy minél sötétebb a fehérbor színe, annál idősebb (a fiatalabb bor lehet gyakran zöldes beütésű). A fehérboroknál a sötétebb szín általában magasabb extrakttartalmat is mutat. A kezdő kóstolók számára talán hihetetlennek tűnik, de az eleve sötét színű vörösbornál ugyanilyen jól megállapítható a színből a bor kora, mivel vörös szín is korral fejlődik. A lilás-bíbor színű meglehetősen fiatal, a nagyon idős bor pedig téglavörös színű.

Köszönet: Delux

Olvasd tovább...

kedd, november 07, 2006

Borkóstolás etikai kódex


Lehet, hogy hülyén hangzik, de a borkóstolás szépségeit bizonyos szabályok megismerésével kell kezdeni. De tessék elhinni, hogy a szabályok itt elsősorban az élvezetet segítik és másodsorban támaszt nyújthatnak mire illik figyelni egy számunkra még ismeretlen környezetben:

- Ne dohányozzunk, ne rágózzunk a kóstoló ideje alatt, bárhol is legyen az.
- Addig nem szabad megkóstolni az éppen kitöltött bort, amíg a bemutató személy fel nem szólítja rá a társaságot.
- Mindig maradjon a poharunkban egy kortynyi, amíg az adott borról beszélünk, mert esetleg valaki észrevétele miatt újra meg kell kóstolnunk.
- Soha ne adjuk oda a nekünk kitöltött bort másnak, öntsük ki a kiöntőbe, ha nem kívánjuk elfogyasztani.
- A kiöntőben levő folyadékot ne próbáljuk elfogyasztani, ne is említsünk ilyet. Ez olyan lenne, minha a szemetesből akarnánk étkezni.
- Illetlenség a bort el nem fogadni. Ilyenkor vagy a kóstoló előtt közöljük a problémánkat (gyógyszer szedés, gépjármű vezetés) a házigazdával, vagy kérjünk keveset a poharunkba és a kiöntőbe öntsük majd ki.
- Természetesen nézzük meg a színét és szagoljuk is meg.
- A visszakóstolás előtt ne koccintsunk, ne köszöntgessük egymást.
- Mindig figyeljünk oda a borról szóló személyre.
- Mindig reagáljunk a borra. A bor megköveteli, hogy szóljanak róla, de legalább a házigazdára vettet elismerő pillantással jelezni illik, hogy értékeljük a bort. A legnagyobb illetlenség, ha a bort "nem vesszük észre".
- Akármilyen is a bor, valami jót kell találni benne, azt kell megemlíteni, a problémákat csak akkor mondjuk meg, ha a házigazda nyomatékosan felszólít rá.
- A visszakóstolás poharával köszöntsük a házigazdánkat, és köszönjük meg a kóstolót.
- Ne vegyünk elő semmilyen ételt, "rágcsálnivalót". Csak a házigazda által felszolgált ételeket, italokat fogyasszuk.
- Pincében ne kopogtassuk a hordókat. Ez olyan, mintha a befőtteket mérném le a vendéglátóm kamrájában, vagy a pénztárcájában levő pénzt számolnám meg. Az egyik legnagyobb illetlenség.
- Ha az italhoz valamilyen ételt fogyasztunk, akkor ne szemeteljünk, ne morzsáljunk, mert a legapróbb maradékon is káros mikroorganizmusok szaporodhatnak el, amelyek gondot okozhatnak a pincében.

Forrás: szatmar.ro ; delux

Olvasd tovább...

hétfő, november 06, 2006

Borkóstolás kezdőknek videó


Mire jó az internet! A videón egy amerikai szaki ad tényleg jópofán és értelmesen tippeket a borkóstolásról. Ha tudsz angolul megér 4 percet.

Olvasd tovább...

Borkóstolás kezdőknek


Hogyan kell bort kóstolni? Ezt akkor kérdezzük igazából, ha a szomszéd gazda vagy barát meghívott, hogy megkóstoljuk "a világ legjobb borát", s az ember ilyenkor azokra a szmokingba öltözött, komor arcú úriemberekre gondol, akik egy asztal körül ülve poharakba dugdossák az orrukat, érthetetlen nyelven beszélnek, és... kiköpik a bort. Na, ők azok, akik már nagyon tudják, mi minden rejtözik egy borban, ismerik minden csepp titkát, és bár nem látszik, de ők is remekül szórakoznak. De ők sem itt kezdték...

Köszönet: szatmar.ro

Olvasd tovább...

Oremus Szamorodni, édes 2000




Kis bevezetőként néhány szót a bor fajtájáról. A szamorodni az a tokaji bor, amely a részben aszúsodott szemeket tartalmazó szőlőfürt valamennyi bogyójának felhasználásával készül, az aszúszemeket nem szedegetik ki külön. E bornál a száraz vagy édes minősítés a maradékcukor mennyiségétol függ, amely a szőlőtermésben található aszúszemek aránya szerint változik. A bortörvény szerint: legalább 21,0 tömegszázaléknyi (MM°) természetes eredetű cukrot tartalmazó mustból szeszes erjedés útján nyert tokaji borkülönlegesség, melyet a forgalomba hozatal előtt legalább két évig, ebből legalább egy évig fahordóban érlelnek.
És akkor a borunk. Pohárba töltve már aranysárgába hajló, de még a barnásság határát nem átlépő csillógóan hivogató szinek. Már a küllem érett, szép anyagot mutat, melyet a pohár falára kapaszkodó olajosság még jobban felerősít. Illata mennyei, már aszús világra hajaz. Sárga gyümölcsöket érzek elöször, sok birssel és barackkal, majd édességet előrejelző méz és hárs illata. Ember képes percekig szagolgatni annyira élvezetes az összkép. Kortyunk első lépcsője mégis inkább a cukor és nálam ez az édesség kicsit mindig ott maradt elválva a többi íztől, ami valamelyest megbontotta az összképet. Hálistennek azért nem ez a fő ismérve a bornak. Ízvilága is igen intenzív, melyben tán az őszibarack a leghangsúlyosabb. Édességet szépen balamszírozzák a savak, így végül is nem borul fel a bor (honlapon nem jöttek fel a 2000-es adatai, a 99-es 94 g/l cukorral és 7,9 g/l savval rendelkezett, akkörül lehet a 2000-es is). Íze hosszú ideig szánkban marad. Tényleg csak a koncentráció kis hiánya(kortyban érezni a könnyeb szerkezetet) választja el a 3 puttonyostól. Érdemes 10C alá hűteni, meghálálja. Ár/érték is igazán kedvező.
Tökéletes választás volt relaxációnak, szégyenszemre el is fogyott még aznap éjszaka.
A bor pontozása:
abszolút = 5 pont ; ár/érték = 1,5

Pontozási útmutató itt. Az eddig kóstolt borok listáját a Témajegyzékben a Kóstolt borok sor kattintásával tudod előhívni.

Olvasd tovább...

Olvasd el a legfrissebbeket!