left KEZDŐSZŐLÉSZ: szeptember 2007

vasárnap, szeptember 30, 2007

Lucia és a szüret


Pénteket direkt szabadra vettem, a nagybetűs ünnepre történő méltó előkészülés jegyében. Az első szüret. Bekerül a nagybetűs "első" események közé. Olyanok közé amikből az embernek az élete elején sok van, az idő múltával azonban egyre kevesebb. Úgyhogy meg kell őket becsülni.


A színmustot, azaz a darálás utáni levet azonnal lejuttattam a pincében pihenő hordókba. A daráló egy kádon feküdt amibe egy rozsdamentes acálháló hengert eresztettem bele. Ebbe a hengerbe egy búvárszivattyú került, és ahogy töltődött a kád, úgy töltődött a hengerben is a lé. Szivattyú pedig időközönként nyomta le az anyagot a hordóba (hiába lusta embereké a világ:).


És persze a prés, azaz máshol sajtoló. Én amilyen gyorsan csak lehet lepréseltem a kádban összegyűlt cefrét. A cél az volt, hogy darálás után egy órával hordóban legyen a préslé is. Csak egy nagyon gyors kímélő préselést kapott az anyag, hogy lehetőség szerint kevés csersav kerüljön a szárból és a magokból a lébe. A cefrét aztán az apám elvitte csigernek.


A szüretről egy kép illusztrációként.

A csapat igen hősiesen ledolgozta a napi munkaadagot két órában. Először két sorba állítottam őket, de képzejünk el két szőlősort harminc emberrel amint szőlőt szednek. Néha többnek tűnt a segítő mint a szüretelendő tőke:). De ez így van jól.

Az eredmény minőségileg egyébként igen bíztató. 19-es mustfok, pont ahogy belőttem két héttel ezelött. Titrálható savat is mértem, ami kb 9 mg/liter, ami egy harmónikus szép jövőbeni bor képzetét kelti fel elöttem. Mennyiségileg kicsit viszont karcsúbb lett mint vártam. Úgy kb 300 liter, úgyhogy az egyik beszerzett tögyhordóm száraz marad az idén. Sebaj, ígysem fogunk szomjanhalni. Cukorfok és a szőlő szép állapota miatt nem is kellett semmit a musthoz hozzányúlni. Azaz semmi cukor illetve még kén sem került bele. Várom, hogy maguk találják meg a helyes utat a hordóban.

A végén a program lazulós része. A pöri:


Illetve hogy mire lehet használni az újonnan elkészült pincedomb oldalát.


Minda kettő belefért a délutánba. Meg még sok minden ami egy szüretbe bel tud férni. Soha rosszabb kezdetet és köszönöm a csapatnak, akik hozzájárultak. Kezsdőszőlész meg kénytelen lesz mostantól áthelyezni a hangsúlyt a szőlőből a pincébe. Legalábbis tavaszig.


Ha gondolod értékeld a bejegyzést

Olvasd tovább...

hétfő, szeptember 24, 2007

Mátyás borozó - Zsámbék szőlőhegy


Nem hiszem hogy sokkal több szebb élmény van annál mikor az ember a vénasszonyok nyarának bágyadt, de mégis melegítő napfényénél még a lassan elmúló nyarat idéző hideg fröccsöt tud kortyolgatni egy mesebeli kilátással bíró, mesebeli vendéglátóipari egység teraszán. Pedig biztos sokkal több szebb élmény van ennél, de rájöttem hogy a korral együtt én meg sok mindenért tudok lelkesedni.

Olvasd tovább...

vasárnap, szeptember 23, 2007

Mustfokolunk és titrálgatunk...


Hétvégén újabb ellenőrzést hajtottam végre a szőlőben. Hétvégén általában nagykontrolnak van a helye. Azaz a hétközben is néha megtett vizuális szemrevétel mellett cukorfokot és savat is mérek.

Rossz hír, hogy egy hét alatt a cukorfok nem nagyon lendült 17 fölé, igaz most inkább a zöldebb fürtökből szedtem. A sav meg ha mindent jól csöpögtettem és olvastam, akkor kb 9,5-10 g/l. Ami nem rossz. Jövő hétre tán 18-as cukorral és 9-es savval egy jó szüretre számolhatunk. Csak az idő legyen velünk, mert megint riogatnak a hét végére záporokkal és zivatarokkal.

Olvasd tovább...

Gere pincészet - Cabernet sauvignon barrique 2000


Pincészet: Gere Pincészet, Villány
A bor adatai: Ára: kb 3.700 Ft (évjárat már nem kapható) • 0,75l • száraz vörös • Alc: 13,5 % Vol.,;
A bor beszerezhetősége: Internet: na, Egyéb: na




A bor pontozása:
abszolút = 6 pont ; ár/érték = 1

Olvasd tovább...

kedd, szeptember 18, 2007

Érik a szőlő...


Az előszüret után már csak az Olaszrizling illetve kb 10 vörös maradt fenn a tőkéken. Lassan egyébként meg már csak én vagyok egyedül a szőlőhegyen aki hisz abban hogy lesz még cukorfok 17 fölött, mert az elmúlt hetek esőitől megijedve már szinte mindenki leszüretelt.
Nekem egyrészt averzióim vannak a must felcukrozásával szemben, másodrészt egész évben a jobb félni mint megijedni elvet követtem. A kezdőszőlész tehát még kivár.

hétfő, szeptember 17, 2007

Látogatás a Gere Pincészetnél


Ősz nemcsak a szüret ideje, de a pincelátogatásoké is. Ugyan pincészetekbe mindig jó menni, de mennyivel érdekesebb ha a szüreti nyüzsgés közepébe csöppensz bele (már ha szerencséd van). Cégek is egyre többször igyekeznek, csapatépítő jelleggel kihelyezett megbeszéléseket tartani egy ismerjük el tényleg oldottabb környezetben. Így jutottunk el mi is pénteki napon a Gere Pincészetbe Villányra.

Szóval egy gyönyörű őszi napon, Magyarhon egyik legnevesebb borvidékének egyik legnevesebb borászatát céloztuk meg.
Azt hiszem Gere Attilát tényleg nem kell bemutatni. Ami azonban nagyon fontos, hogy ugyanúgy mint pályatársai nagy része ő is kis egyhektáros családi pincéjében kezdte a 80-as évek végén és a piacgazdasággal párhuzamosan szakmai és üzleti becsvágytól hajtva ma már egy igen impozáns modern pincészet tulajdonosának mondhatja magát elbűvölő feleségével egyetemben. És hogy ez miért fontos, mert az ilyen emberek fölött nem múlik el a múlt úgymond és a sok munkával felépített birodalmuk mellett is megmaradnak annak ami naggyá tette őket, alázatos vincellérnek.

Ma már 50 saját hektáron gazdálkodnak (+7 hektár a Weningerrel közös), illetve Portugiesert és Olaszrizlinget felvásárolnak helyi gazdáktól még efölött (szigorú művelési előírások betartása esetén). Ez összesen évi 350 ezer palack mennyiségére elég. Ma már 30 embernek ad a pincészet télen-nyáron munkát.

Villány illetve Nagyharsány szinte mindegyik kiváló dűlőjében van termő vagy éppen nemrég telepített ültetvényük. Céljuk, ahogy Katalin a pincészet hölgytagja kihangsúlyozta, a portugieserrel egy elérhető árú, de nagyon jó minőségű gyümölcsös kedves bort az asztalra tenni, míg a nagy francia fajtákból erősen hozamkorlátozott csúcsminőségű, csak a borvidékre jellemző nagy bort alkotni. Kisérletképpen a pincészet elött telepítésre kerültek kis mennyiségben ősi magyar fajták mint a Csókakő, Bakator és társaik melyek még csak részben érnek és magamfajta halandó számára valószínűleg a mennyiség miatt elérhetetlenek lesznek (sajnos).

Program szempontjából pedig a pincelátogatás és a borkóstoló külön lett választva. Mivel a Gere panzióban éjszakáztunk, így egy ottani vacsora keretében lett megtartva a kóstolás a pince látogatást meg öt perc séta után úgy egy félórás program keretében tudtuk le bájos és emellett igen szakértő házigazdánk vezetésével.

A pincészet maga módján mind méretben, mind funkciójában lenyűgöző és első volt a régióban a maga nemében. Itt persze már nem szabad a hagyományos épületekre vagy technikákra gondolni. Itt minden a legmodernebb, már majdnem high-tech, komputervezérelt, klimatizált csírátlanított környezet. És ez most mind jó értelemben véve mondom. Ilyen szinten és ilyen célokkal ma már ez nem megy (valószínűleg) másként. A kispincés romantika meg maradjon meg a magunkfajtánknak:)

Ilyen például ma egy modern irányított erjesztésre szakosodott erjesztő terem számítógépvezérelt saválló acéltartályokkal és egy pneumatikus préssel középen.


Kemény ügy. De azért vannak hordók is. Méghozzá rengeteg és persze csak tölgy. 80%-ban magyar zempléni tölgyből. A nagy borok az első második töltésű hordóban pihennek, míg egyéb társaiknak be kell érniük a harmadéves vagy akár öregebb hordókkal is. Itt is egyébként minden steril és a levegő hőmérsékletét klíma óvja.


Végülis a két legfontosabb dolog a borkészítésben megmaradt a nagyapáink szintjén. Az igényesen művelt szőlő és a jó hordó. Minden másba már beleszól a technika. Technika azonban nem (feltétlenül) jelenti a bor egyéb módon történő kezelését. A pincészet nagy hangsúlyt fektet arra, hogy kénen kívül ne használjanak más szert a bor kezelése során. Fajélesztőt is csak a Portugieser és az Olaszrizling esetén vetnek be, a többi fajtánál marad a szőlő saját vadélesztője.

Én meg lassan már annyit írok, hogy magam is megszomjazok. Miket is kóstoltunk tehát:
Olaszrizling 2006 - reduktív, csak acélt látott, könnyed, rizlinghez képest kicsit lágy, jól iható
Portugieser 2006 - a pincénél kóstoltuk. Látott hordót is (nagyméretű ászok) Nagyon szimpatikus. Kiugrik a piros gyümölcs a pohárból, de emellett pici fűszer is ott van. Igen jól sikerült kis Oportó
Athos Cuvee 2006 - Ifj Gere Attila első próbálkozása. Portugieser alapú cuvee, amit érezni a megmaradt gyümölcsösségben. De itt már több a fűszeres, borsos háttér (Cab Sav). Ok de semmi extra
Cuvee Phonix 2004 - A méltán népszerű mindent bele cuvee (Kékfrankos, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Kékoportó, Merlot) a Weninger féle vállakozásból. Itt már erősebb test, aszalt gyümölcsökkel és a vaníliás fás háttérrel. Nekem mindig bejön.
Kékfrankos Prestige 2005 - Nap csalódása. 18 hónap tölgyben. Fanyar, savhangsúlyos, sok fás háttér.
Cabernet Franc Válogatás 2005 - 15 hónap tölgy. Sötét, nagyon fűszeres és elegáns. Kedvenc lett.
Kopár 2004 - roppantul behízelgő bordói blend.20 hónap tölgy. Aszalt szilva, nagy test, alkohol. Sokkal közvetlenebb mint a Franc. Lehet hogy ez az előnye a hátránya is.

Abszolút szép sor, tényleg kiemelkedő borokkal.
Amit egyedül sajnálok, hogy nem tudtam meglátogatni egy dűlőt sem. Pedig a szőlőben való látogatással kéne minden pincelátogatást kezdeni. Mert minden technikai fejlődés ellenére is a bor minősége elsősorban a szőlőben dől el.
Mi pedig ott mentünk el a Kopár mellett...

Olvasd tovább...

vasárnap, szeptember 16, 2007

Lisicza borház - Cserszegi Fűszeres 2005


Pincészet: Lisicza Borház, Mecsekalja
A bor adatai: Ára: kb 1.700 Ft • 0,75 l • száraz fehér • Alc: 12,5 % Vol.,;
A bor beszerezhetősége: Internet: Decanter ; Egyéb:

A bor pontozása:
abszolút = 4 pont ; ár/érték = 1,3

Olvasd tovább...

csütörtök, szeptember 13, 2007

Az első mindig az első..


Mert ma már a boroshordót is házhoz hozzák. Ugyan még nem interneten rendelve, meg utánvéttel de ezt nevezem én ugrásnak a szolgáltatás területén. Egy telefon és hipp hopp (öt nap) az udvarban a régóta ahított két darab 225 literes tölgy boroshordó. Valami eszméletlenül jól néznek ki még így a zsugorfólia fogságában is. Már lassan nem tudom hova fokozni a szüreti feszültségemet...
Nagyon-nagyon örülök nekik. Az első új hordóim. Elérzékenyültem, olyan pillanat amit az ember nem fog elfelejteni soha, tudom. Zsebkendőt!
És még van két hetem hogy alávessem őket az előjátéknak, mielött szőlőlé kerül beléjük. De erről majd később, most mindent a szemnek:

Szeremley Kéknyelű 2003


Pincészet: Szeremley Huba, Badacsony
A bor adatai: Ára: kb 3.500 Ft • 0,75l • száraz fehér • Alc: % Vol.,;
A bor beszerezhetősége: Internet: Decanter, Esszencia, Bortársaság, Egyéb:






A bor pontozása:
abszolút = 7 pont ; ár/érték = 1

Pontozási útmutató ITT. Az eddig kóstolt borok listáját a Témajegyzék, Kóstolt borok téma sor kattintásával tudod előhívni.

Olvasd tovább...

szerda, szeptember 12, 2007

Újabb kedvencek


Egyre több az internetes bor blogozás. Jó bornak meg elkél a cégér. Egyébként tényleg. Ez a napló forma nagyon jól rögzíti a kóstolási élményeket (is). Én meg nagy demokrata vagyok, úgyhogy egyre hosszabb a lista jobboldalt a kedvenc blogok-fórumok szekcióban.
Ha van kedvetek íme az új kollegák:

Palack a borról és ételekről
Fater kóstolásai

vasárnap, szeptember 09, 2007

Pince VII. és előszüret


Lassan begyűrűzik a szüreti szezon. Mégha a szeszélyes időjárás ezt másképp is gondolja. Az egész heti eső nem épp ideális időjárás az érés végső fázisába érkező szőlőnek. Ilyenkor már szívesebben látott vendég a vénasszonyok nyarára jellemző őszi napsütés, mely lekerekítheti a nyáron elindult cukorképzést. Az eső ezzel szemben duzzasztja a szemeket és a vékonyabb héjú fajták ezután hamar kirepedhetnek. A botrytis ezután meg csúnya károkat okozhat.
Az ajtó fölé meg - mivel még nincs présház egy ideig - az apóssal odarittyentettünk egy kis előtetőt, hogy tényleg időtálló maradjon a pinceajtó.

Hab a tortán azonban a pincekulcs. Most mondjam azt hogy békebeli méretek? A zár egy vszleg közel száz éves piceajtóból lett kimenekítve, a kulcs meg után lett esztergálva. Nem mondom hogy könnyű zsebrevágni, de csak úgy elkeverni a holmik között sem egyszerű.


Közben meg megjöttek a 12 cm vastag akácból fűrészelt ászokfák (8db 2,5 méter hosszú) is a jövőbeni hordók alá. Ezeket is beraktuk még szombaton három tégla magas bakokra, hogy alá férjen majdan a boroskancsó (erről most nem készült kép sajna).
Így nekivághattunk a szüretnek is. Család jött és fázott és ázott, mert délelött kutya idő volt úgy fejletépő széllel és negyedóránként megérkező záporral. Idő azonban megkegyelmezett és mielött a brigád még ázottab lett volna mint a szőlő, kisütött a nap.
Cukor csípte a 18 fokot alulról, mennyiség inkább gyenge közepes (már ahhoz képest ahogy én kalkuláltam), a brigád viszont tiszteletreméáltóan lelkes maradt az elejétől a végéig.

Magáról a szüretről most nem mesélnék sokat, mert én az olaszrizlingre gyúrok. Még két-három hét és utána bevezetek mindenkit a szüreti munka összes rejtelmei közé.

Olvasd tovább...

csütörtök, szeptember 06, 2007

Pók Tamás Monarchia Borászat Leányka - Zengő 2003


Pincészet: Monarchia Borászat,
A bor adatai: Ára: kb 1.000 Ft • 0,75 l • száraz fehér •Alc: 13 % Vol.,;
A bor beszerezhetősége: Internet: Mmi ,Egyéb:



A bor pontozása:
abszolút = 3,5 pont ; ár/érték = 1

Olvasd tovább...

hétfő, szeptember 03, 2007

Szeptember a szüret hava


Augusztus a pinceépítés jegyében telt el. Erősen koncentráltam az építkezés szakmai részére a bejegyzések során. Pedig az érzelmi része sem elhanyagolható amikor egy álom megvalósul. Csak ez nem biztos hogy kibukik úgy spontán. Dolgozom rajta és szerkesztem hogy a vonal alatti is a napvilágra kerüljön.
De eljött a szeptember. A szüret hava. És egy újabb próbatétel az autodidakta Kezdőszőlész számára. Az elmúlt egy évben sikerült új szőlő oltványokból szép egyéves tőkéket nevelni, öreg 20 éves szőlőt a szüretig szépen művelni és mellette egy borospincét is felhúzni.
Nem semmi csettintene a nagyapám a nyelvével. De fiam mi van a borral kérdezné? Mert mit sem ér az egész hajcihő ha lőre folyik ki a pincéből. Itt tartok hát az öregek vigyázó tekintetétől kisérve és igyekszem az (idei) utolsó nagy feladatra koncentráni. A szüretre.

Jövő héten meg várom az új beszerzést, két darab kétéves francia 225 literes tölgyfahordót. Ezekbe kerül majd a rizling legszebb válogatott része.
A pincébe hétvégére várom a pinceajtót meg a csántér- azaz ászokfákat a hordók alá. Knapp lesz mert vasárnap szednénk a szőlőt azaz kell az infrastruktúra minnél elöbb.
Ezt az utolsó pillanatokra kiszámolást meg igazából nem szeretem a hegyen, mert a szőlészet nem ideges-rohanó embernek való. De az is igaz, hogy néha a Jóisten diktál nem a gazda.

Olvasd tovább...

Olvasd el a legfrissebbeket!