left KEZDŐSZŐLÉSZ: október 2006

kedd, október 31, 2006

Garamvári Chardonnay 2004





Pincészet:
Garamvári Szőlőbirtok, Balatonlelle
Mások a borról:
"" ;
A bor adatai:
Ára: 1500 Ft, Alc: 13 % Vol.,
A bor beszerezhetősége:
Internet: Tinto Fino; Egyéb: Hypermarketek
A bor szubjektív értékelése:
A bor a Garamvári birodalom (pezsgő+saját bor+borkereskedés) St. Donatus pincészetének saját 70 ha szőlőrőbirtokárol származó Chardonnay. Egy kis ízelítő a pincészet honlapjáról (ami tartalmilag és formailag is igen igényes) a fehér borok készitéséről: "A fehérszőlőknél a kézi szedést, a bogyózást, zúzás követi, majd a préselés. Az illatos fajtákat 4-6 óráig áztatjuk közben, ezután következik a must hűtése és ülepítése, majd a technológia kontrolált, hűtött erjesztéssel folytatódik, amelyet rozsdamentes, hűtőköpenyes acéltartályokban végzünk". Ezt bővítették a címke szerint tölgyfahordós erjesztéssel (hogy meddig azt nem tudjuk meg).
A bor enyhén szalmasárga. Illata közepesen intenzív, mégis előszőr a reduktív Chardonnayra jellemző illatanyagok fogadnak, sok zöldalmával, pici citrusos kisérettel. Ízében nagyon erős továbbra is az alma, hozzácsapódik egy kis tutti-fruttis mellékszál, de nem zavaró. Az egészet árnyalja a tölgyre jellemző vanília, de a bort nekem mégse billenti át a reduktív Chardonnayból a hordós felé. Összességében nagyon rendben van, szerintem hűtve 10C-én tökéletes és még másnap is ficánkolt. Lepényhalat sütöttünk mellé zöld tagliatelle tésztával. Mondjam azt hogy illet hozzá?
A bor pontozása:
abszolút = 5 pont ; ár/érték = 1,5

Pontozási útmutató itt. Az eddig kóstolt borok listáját a Témák, borkostólás téma sor kattintásával tudod előhívni.

Olvasd tovább...

hétfő, október 30, 2006

Feedek használata, hogy mindig képben legyél


Az Internetet mindenki szereti, mégis sokan arról panaszkodunk, hogy nem látjuk a fátol az erdőt, azaz túl sok információ magasodik elöttünk, míg meg nem találjuk a nekünk igazán fontosat, érdekeset. Pedig nem biztos hogy így kell ennek lennie.
  • A web-, blogoldal tulajdonosnak akit be szeretnénk ebbe a rendszerbe vonni, rendelkeznie kell legalább egy, úgynevezett speciális URL címmel, ami a feedként szolgál. A feed egy weboldal üzeneteinek csatornája. Ezek az üzenetek jelzik, hogy új tartalom jelent meg a lapon
  • Az olvasónak használnia kell egy úgynevezett news generator (feed olvasó) programot, ami az összes szűrt hírt fogadni tudja, majd egy ablakban megjeleníti
  • Az olvasónak a kívánt Web-,blog oldal vagy téma URL címét a news generatorban fel kell vinnie, azaz az üzenetek fogadásához fel kell iratkozni az adott feedre.

Amennyiben a fenntiek telejesültek, úgy a feedolvasó alkalmazás ablakában egymás után jelennek meg a friss hírek, naplóbejegyzések egymás után. Természetesen a legtöbb olvasóban itt is csoportosíthatunk, átrendezhetünk különböző kritériumok alapján, hogy még testreszabottabb legyen a megjelenítés.

Az URL feed-et egyébként általában egy narancssárga kis négyzet jelzi amire kattintva kinyílik a feed és az oldal címét kimásolva máris beépíthetjük a feedet az olvasónkba (nálam a baloldali oszloban a témajegyzék alatt).

A kezdőszőlész URL címe a következő: http://feeds.feedburner.com/Kezdszlsz
Két olvasó program amit, már én használtam:
Feedreader 3.05.
Google olvasó.
Több beszerezhető az rss.lap.hu-n.
Amennyiben még nem tettétek meg, úgy próbáljátok ki, megéri.


Olvasd tovább...

vasárnap, október 29, 2006

Sebestyén Kékfrankos Válogatás 2004





Pincészet:
Sebestyén Csaba, Szekszárd
Mások a borról:
"Több, mint kellemes meglepetés. Sebestyéntől egy-két éve történt startja óta sokat remélek, amit ez a tétel is visszaigazol. Az évjárat vacak, a fajta sem kolosszusok készítésére való, így a bor is inkább játékos, mint súlyos. Így helyes. Rubinszín, nagyon kellemes gyümölcsök az illatban, és még kellemesebb, élénk, üde fűszeresség. Meg valami végtelenül finom csonthéjas-animális beütés. Ízben ugyanez a világ, közepes testtel, vibráló ízekkel, vonzó lecsengéssel. MA cikk" ;
A bor adatai:
Ára: kb 2300 Ft, Alc: 13,3% Vol.,
A bor beszerezhetősége:
Internet: Bortársaság, Mywine, Esszencia ; Egyéb: na
A bor szubjektív értékelése: Sült kacsa egyben volt a vasárnapi ünnepi menü anyósoméknál. Gondoltam ehhez valami különleges dukál, így választottam ki ezt a válogatást egy a Kékfrankos fajta nagy borok közé emelését zászlójára tűző szekszárdi újgenerációs pincétől. Őszintén szólva a kacsa azért nagyon rányomta a bélyegét a kóstolásra (mert igen rendben volt). A bor ráadásul erősen csúszik egy ilyen sós, zsíros madár után, úgyhogy igyekeznem kellett.
Színe majdnem fekete de legalább sötét bíbor. Én illatában többet vártam, kevés az átlagos gyümölcsös kékfrankos alapillaton túlmutató dolgot találtam benne (tán siettem is egy kicsit ugye a só...), egy kis alkoholos felhanggal. Íze lassan kinyíló, de akkor sok gyümölcs, meggy főleg és diszkréten jönnek a fűszerek. Nem robosztus, de nem is száll el a pohárból. Van benne valami elegancia, érzed hogy szépen bánhattak vele. Hát mi nem, hamar kitekertük a nyakát. Kacsához remek volt, de szerintem beszélgetéshez iszogatva, sajttal-dióval még szebb lehet.
A bor pontozása:
abszolút = 5 pont ; ár/érték = 1

Pontozási útmutató itt. Az eddig kóstolt borok listáját a Témák, borkostólás téma sor kattintásával tudod előhívni.

Olvasd tovább...

péntek, október 27, 2006

Etyek-Buda borvidék az Interneten, összegző


Csak sikerült a végére 4 bejegyzésben 15 internetes megjelenést összerakni a borvidék felvilágosult borászainak, pincészeteinek megjelenéséből. Azt hiszem ez a legfontosabb, hiszem hogy a borok illetve a pincészet szolgáltatásainak megismertetéséhez a jövőben az egyik legjobb eszköz az internet lehet. Sokat írtam a 4 korábbi bejegyzésben a honlapokról, most mégis megpróbálnék egy kis összesítővel szolgálni a tapasztalatokról.
Jó példa erre a Gombai pincészet, ahol a szerkesztő a relatív egyszerű megjelenés ellenére is az oldalakat tisztességes és sokatmondó tartalommal igyekezett megtölteni.
Értékelésem szerint a mezőnyből kiemelkedett az Etyeki kúria és a Haraszty Vallejo honlapja. E két helyen megpróbáltak minden területről igényes tájékoztatást nyújtani. Pozítív példaként emelendő ki a Kattra pincészet online webshopja, ami szerintem kategóriájában is ritka ebben az ágazatban.
Sajnos többször tanúja lehettem, hogy amennyiben a lap interaktív akar lenni, azaz tájékoztatást kívánt nyújtani eseményekről vagy lehetőséget adni visszajelzésekre, úgy bizony a szerkesztőknek gondja akadt az oldal aktualizásával. Gyakran hónapokkal vagy akár 1 évvel ezelötti eseményeket harangoztak be.
Sebaj, fönn vagyunk a Neten szép számmal és az egy jó alap, amire lehet építkezni. Kívánom, hogy legyen az Internet a jövőben igazi támasza a helyi versenyzőknek is a vásárlók mind jobb kiszolgálásában!
Aki kedvet kapott a bejegyzésekhez annak a bejegyzések linkjei:
Etyek-Buda borvidék az interneten
Befejezésképp az Etyeki bor út internetes elérhetősége, ami lehetőséget ad szépen felfűzni az említett pincék közül néhányat egy szép nap illetve hétvége keretében

Olvasd tovább...

szerda, október 25, 2006

Etyek-Buda borvidék az Interneten, Agárd, Velence


Az internetes pincészet sorozat utolsó darabja a borvidék mostoha gyereke (szerintem), vagyis a Velence tó környéke. Némely felsorolás nem is tartalmazza eme alrégió településeit a borvidék leírásában. Mások viszont igen, Velence melletti pincék meg főleg ehhez tartozónak tartják magukat.
Néhány internetes megjelenést itt is lehetett találni, habár a lapok valószínűleg a kiemelt turistaövezet miatt, a hangsúlyt általában a vendéglátásra helyezik.
Rosszul érzem magam ha belegondolok hányszor nyaraltam Velencén és mégse fordult meg fejemben egy helyi borkóstoló. Nem baj, a gyerekek most lesznek vízérettek, úgyhogy jövőre irány a tó!

Olvasd tovább...

kedd, október 24, 2006

Vylyan Cabernet Franc 2003


Pincészet:
Vylyan pincészet, Villány
Mások a borról:
"" ;
A bor adatai:
Ára: kb 2700 Ft, Alc: 14,5% Vol.,
A bor beszerezhetősége:
(már csak a 2004-es van piacon). Internet: Decanter, In Vino Veritas ; Egyéb: -
A bor szubjektív értékelése:
Eltároltam ez elmúlt évben egy-két igéretesebb bor néhány palackját a híres 2003-as évjáratból (ki tudja mennyi ideig tart a szűk hét esztendő). Ilyen az a franc is (a fajta nagy kedvenc egyébként). 4-ből még 2 maradt még, és úgy gondoltam ősznyitónak (épp szépen veri az ablakot az 1 hónapja nem látott eső) az asszonnyal egyet fel is áldozunk ma este (24.-e).
A palack a cimkével eleganciát sugároz és rögtön ez jön át a pohárból is. Szép sötét szín, de még átlátszó, már hömpölygő, pohár falán nyomot hagyó, de nem templomablakozó módon. Már a megjelenés mustrálgatásánál kilópozik a pohárból az illatfelhő egy pamacsa ami ezért nem szokványos vörösboroknál. Közeledve a pohárhoz pedig lazulnak az arcizmok és tágulnak az orrnak nevezett testrészünk szagló érzékszervei. Pincéből felhozva 30 perccel, nyitás után 10 perccel már nagyon elevenek az illatok. Erdei gyümölcsök, pörkölt mogyoróval főleg és borsszerű fűszerek. Én egy idő után gittre asszociálok, asszony pedig szegfűszegre. Ember alig várja, hogy nekiugorjon. Íze abszolút harmonizál a fennt leírtakkal, gyönyörű savakkal és virgonc tanninokkal, ami nagyon jól áll neki. Fa szintén nagyon jól áll neki, biztos hogy nem látott barikot és ez így van jól. Kóstolás után sikerült fél üveget legurítani. Asszony 1 dl után kijelentette hogy részeg, és csak ekkor mondtam el neki a 14,5 alkoholt. Hálistennek semmi újvilági lekváros utánérzés, csak a franc férfias, karcos vonala villányba mártva. A bor egyébként még abszlolút fölfele megy (kellet volna még tározni belőle), úgyhogy az utolsót hagyjuk pihenni.
Szóval ez egy nagyon elegáns és erős bor. Egy királyi nemes erős jobbossal.
A bor pontozása:
abszolút = 6 pont ; ár/érték = 1,3

Pontozási útmutató itt. Az eddig kóstolt borok listáját a Témák, borkostólás téma sor kattintásával tudod előhívni.

Olvasd tovább...

Gálbor Labirintos Kékfrankos-Cabernet Sauvignon 2004



Pincészet:
Gál Tibor, Eger

Olvasd tovább...

szombat, október 21, 2006

Etyek-Buda borvidék az Interneten, Tök


Az erős Etyeki mezőny után igen csak fel kell kötni a gatyát, ha az ember a többi Buda környéki település pincészetének internetes megjelenéséről akar egy helyre kis elemzést összehozni (igaz,hogy egy lakosra jutó pincék számában is messze elmaradnak a borvidék "fővárosától"). Sebaj, elemzésünk második állomása Tök illetve Tök kibővítve.
1 - 2 - 3 - 4 - 5
vendéglátás bemutatása:.....nincs - 1 - 2 - 3 - 4 - 5
térkép:.................................nincs - 1 - 2 - 3 - 4 - 5
Összbenyomás: 2,5 , Kis pince kis honlapja. 4 oldalon van elrendezve az összes fontos infó, amiken belül nem lehet navigálni. Rövid bevezető után egy részletes borleírás képekkel illusztrálva. Érdekes, hogy szinte minden oldalon tevékenységi körszerű leírás található az a mondanivalóról. Vendéglátás kibontását szivesen vettem volna vevő szempontból, mert én vagyok a tanú rá hogy megéri.

Környékbeli pincészetek, akikről internetes hivatkozás létezik, de saját honlapjuk még nincs.
Somlai családi pincészet Budakeszi, Bednár családi borpince Páty. Ha megszakadok se találok többet a borvidék budai részéről. Nagy virtuális vállveregtést kap aki újabbakkal tud szolgálni.

Olvasd tovább...

csütörtök, október 19, 2006

Szőlőtelepítés költségei


Másik kérdés ami többször felmerült az az, hogy ok hogy hogyan kell csinálni, de mennyibe kerül. Megpróbáltam ezért összeállítani egy költségkalkulációt táblázatos formában (engem is érdekel mennyibe kerül ez a fekete lyuk:).

  • a költségek abszolút az én tapasztalati értékeimen alapulnak
  • kiindulás egy 2000 m2 (0,2ha) telek, 1000 szőlőoltvánnyal történő betelepítése
  • művelési mód 2m*1m, alacsony kordonművelés
  • támrendszer Crapal tipusú fém támrendszer
  • telepítési költségek tartalmazzák a telepítés utáni első 2 év művelési költségét mint nem termő ültetvény
  • munkaerőköltség úgy lett kalkulálva mintha mindenért fizetnénk, saját erő esetén ez teljesen vagy részben megspórolható
  • Szerintem fele ekkora területnél kb a kiszámított kötségek 60-65%-át lehet venni, mert nem minden feleződik és ugyanígy kétszer ekkora területnél úgy 1,7-1,8-szoros szorzót vennék
Tehát uszkve 1,3 MHUF az értéke, ha magad gürcölsz vele a családdal, barátokkal akkor kb 150-200 EHUF-ot spórolhatsz. 1000 tőkéről számolhatsz egy visszafogott termésmenyiséggel úgy 1000-1500 liter borra. Ha jó akkor annak folyóbori értéke 300 HUF/L-el úgy 300 - 450 EHUF, azaz 3-4 év alatt viszzajöhet a telek nélküli beruházásod, ha mind el tudod adni és profitra dolgozol. Dehát ez persze nem így lesz, mert ennek fele torkon vagy barátok torkán lefele fog utat találni :)

Olvasd tovább...

Szőlőtelepítés irodalma


Kaptam kérdéseket, hogy a gyakorlati szőlőtelepítési tanácsok mellett használtam-e egyéb szakirodalmat amit mások is használhatnának. Íme a lista, amit lehet böngészni, hasznosítani.

Olvasd tovább...

szerda, október 18, 2006

Etyek- Buda borvidék az Interneten, Etyek II.


A borvidék internetes pince portál látogatásunk második részével lezárjuk Etyek bemutatását. Összesen 10 honlapot találtunk. Sajnos Hernyák Laci honlapja 3 napja nem elérhető, így ő most kimaradt. Következő részben áttérek Tökre és környékére.

borok bemutatása:...............nincs - 1 - 2 - 3 - 4 - 5
borok online értékesítése:..... nincs - 1 - 2 - 3 - 4 - 5
vendéglátás bemutatása:.......nincs - 1 - 2 - 3 - 4 - 5
térkép:............................nincs - 1 - 2 - 3 - 4 - 5
Összbenyomás: 2 , Speciálisan csak mazsolabort készítő pince. A honlap is kifejezetten a mazsolabor specialitásának elmagyarázását tűzte ki célul (ennek viszont igyekszik megfelelni). Termőhelyről, szőlőről nem tudunk meg szinte semmit. Nem tudom, hogy Etyeken volt e korábban valaha mazsolabor, de érdekes színfoltja lehet az inkább savhangsúlyos szárazfehérborok mellett.

Thüzes Pince
külcsín:............................nincs - 1 - 2 - 3 - 4 - 5
tartalom:..........................nincs - 1 - 2 - 3 - 4 - 5
termőhely bemutatása:..........nincs - 1 - 2 - 3 - 4 - 5
szőlőművelés leírása:............nincs - 1 - 2 - 3 - 4 - 5
borkészítés leírása:..............nincs - 1 - 2 - 3 - 4 - 5
borok bemutatása:...............nincs - 1 - 2 - 3 - 4 - 5
borok online értékesítése:..... nincs - 1 - 2 - 3 - 4 - 5
vendéglátás bemutatása:.......nincs - 1 - 2 - 3 - 4 - 5
térkép:............................nincs - 1 - 2 - 3 - 4 - 5
Összbenyomás: 2 . Talán a legprofibban induló honlap, flashekkel operálva áttekinthető kezdőoldallal. Utána megismerhetjüka borász vízióját, amit azonban egyáltalán nem bont ki később. Azt hogy a szőlőről nem tudunk meg semmit haggyán, de hogy egy szó sem esik arról hogy milyen boraik vannak az azért elég furcsa. Programoldalukon meg 2006 januári irodalmi estet reklámoznak. Jó példa, amikor egy igényes formát nem tudnak tartalommal megtölteni. Pedig a borász filozófiája és a képek is szimpatikusak. Kár érte.

Etyeki Kúria
külcsín:............................nincs - 1 - 2 - 3 - 4 - 5
tartalom:..........................nincs - 1 - 2 - 3 - 4 - 5
termőhely bemutatása:..........nincs - 1 - 2 - 3 - 4 - 5
szőlőművelés leírása:............nincs - 1 - 2 - 3 - 4 - 5
borkészítés leírása:..............nincs - 1 - 2 - 3 - 4 - 5
borok bemutatása:...............nincs - 1 - 2 - 3 - 4 - 5
borok online értékesítése:..... nincs - 1 - 2 - 3 - 4 - 5
vendéglátás bemutatása:.......nincs - 1 - 2 - 3 - 4 - 5
térkép:............................nincs - 1 - 2 - 3 - 4 - 5
Összbenyomás: 4 . Pont az ellenkezője az előző pince honlapjának. Egyszerű, tiszta design de ami fontos arról mindenről kapunk infót. Itt is picit hiányzik a szőlőművelésről egy kicsit pontosabb kép és hát itt is aktualizálni kéne (2006 májusi meghívót hirdetik egyedül). Egyébként tartalmában eddig a legjobb.

Haraszthy Vallejo
külcsín:............................nincs - 1 - 2 - 3 - 4 - 5
tartalom:..........................nincs - 1 - 2 - 3 - 4 - 5
termőhely bemutatása:..........nincs - 1 - 2 - 3 - 4 - 5
szőlőművelés leírása:............nincs - 1 - 2 - 3 - 4 - 5
borkészítés leírása:..............nincs - 1 - 2 - 3 - 4 - 5
borok bemutatása:...............nincs - 1 - 2 - 3 - 4 - 5
borok online értékesítése:..... nincs - 1 - 2 - 3 - 4 - 5
vendéglátás bemutatása:.......nincs - 1 - 2 - 3 - 4 - 5
térkép:............................nincs - 1 - 2 - 3 - 4 - 5
Összbenyomás: 4 . Elegáns, a vállalkozás méreteit tükröző lap, ahol igyekeztek a tartalmat is a formához igazítani. A borok évjáratonkénti leírása igen igényes, látszik hogy a szerző szakmabeli és fontosnak tartotta a részleteket. Baj, hogy a termőhelyről, a pince szőlőbirtokairól szinte semmit nem tudunk meg. Érdekes és jópofa a borkóstolási útmutató.

Olvasd tovább...

Soproni Kékfrankos 2004, Jandl pincészet




Olvasd tovább...

kedd, október 17, 2006

Vylyan Kadarka 2004




Olvasd tovább...

hétfő, október 16, 2006

Etyek- Buda borvidék az Interneten, Etyek I.


Gombai Pincészet
külcsín:............................nincs - 1 - 2 - 3 - 4 - 5
tartalom:..........................nincs - 1 - 2 - 3 - 4 - 5
termőhely bemutatása:..........nincs - 1 - 2 - 3 - 4 - 5
szőlőművelés leírása:............nincs - 1 - 2 - 3 - 4 - 5
borkészítés leírása:..............nincs - 1 - 2 - 3 - 4 - 5
borok bemutatása:...............nincs - 1 - 2 - 3 - 4 - 5
borok online értékesítése:..... nincs - 1 - 2 - 3 - 4 - 5
vendéglátás bemutatása:.......nincs - 1 - 2 - 3 - 4 - 5
térkép:............................nincs - 1 - 2 - 3 - 4 - 5
Összbenyomás: 3 , Design kicsit régimódi de láthatóan vevőközpontú, nyitott, igen korrekten igyekszik bemutatni hogyan készül a bor a Gombaiéknál. Igazi családi borászatnak tűnik akik odafigyelnek a hagyományokra, de igyekszenek lépést tartani az idővel. Kedvet kaptam meglátogatni őket.

Olvasd tovább...

Etyek - Buda borvidék az Interneten


A korábbi rövid borvidéki bemutató után szeretnék egy kis áttekintést nyújtani a borvidék pincészetének internetes elérhetőségéről is. Összeszedtem és megnéztem a remélhetőleg összes interneten elérhető pincészet honlapját és borvidéki alrégiók, települések szerint megpróbáltam csoportosítani őket.

Olvasd tovább...

vasárnap, október 15, 2006

Benedek Pál, Cserszegi Fűszeres 2005


  • Pincészet: Benedek Pál, Etyek - Buda, Tök

Pontozási útmutató itt

Az eddig kóstolt borok listáját a Témák, borkostólás téma sor kattintásával tudod előhívni.



Olvasd tovább...

Duzsi Tamás, Kékfrankos 2003



Olvasd tovább...

péntek, október 13, 2006

Mészáros Pál - Pinot Noir 2003


  • Pincészet: Mészáros Pál, Szekszárd

Pontozási útmutató itt


Olvasd tovább...

Borkóstolás ala Spicc


Gyakorlatilag a szőlővel sok minden tavaszig már nem történik (még kap egy kis felcsirkézést azt mehet aludni).
Hogy ne múljon el az idő tétlenül illetve hogy éljen a blog is addig, esetenként borértékeléssel töltöm fel a bejegyzéseket. Régóta vezetem már füzetbe a megkóstolt borok adatait és értékelését (eddig kvázi 200 bejegyzésem van). Nem történik tehát más mint mostantól a blogba rögzítem tapasztalataimat.

  1. A borokat áruk szerint 5 kategóriába osztom: 1. kat: 0-999 Ft, 2. kat: 1000 - 1999 Ft, 3. kat: 2000 - 3999 Ft, 4. kat: 4000 - 5999 Ft, 5. kat: 6000 Ft - .
  2. Minden bor az értékelésnél 1-től 10-ig értékelést kap amit szintén 5 kategóriába osztok: 1. kat: 1 - 2 MA pont, 2. kat: 3 MA pont, 3. kat: 4 - 5 MA pont, 4. kat: 6 - 7 MA pont, 5. kat: 8 -9 - 10 MA pont.
  3. A bor értékelése után megnézem hogy ára szerint milyen kategóriába tartozik a bor. Utána a 2. pontban megállapított minőségi kategóriát elosztom az 1. pontban megállapított árkategóriával. Példa: egy 900 Ft-os 1. árkategóriájú bor 2 MA pontot kap. Így ennek a bornak 1-es lesz az ár-érték aránymutatója, azaz minősége árában van. Ha azonban az MA skálán 3-as osztályzást kap akkor a az ár/érték mutatója 2, azaz a minősége az áránál jobb. Így természetesen lehet egy 5000 forintos 4-es árkategóriájú bor 4-es MA értékeléssel ár/érték mutatója 3/4 = 0,75 ami azt mutatja, hogy a bor árához képest nem mutat annyit amit esetleg elvárnánk tőle.

Az ár/érték mutatókat a következőképp lehet értelmezni:

  • 0 - 0,5 ......... = nem éri meg az árát;
  • 0,6 - 0,9 ...... = elmegy;
  • 1 ................. = ok;
  • 1,1 - 1,5 ....... = jó vétel;
  • 1,6 <............ = best buy a kategóriájában

Ezt most lehet hogy egy kicsit túlszofisztikáltnak tűnik, de én nem találtam jobbat. Ha vkinek ötletei vannak szivesen fogadom.

Alapesetben mindig csak egy bort fogok kóstolni és értékelni (kivtelek persze lehetnek, de a borok a jobb áttekinthetőség miatt mindig külön bejegyzésbe kerülnek). Terveim szerint legalább hetente 1-szer jelenik meg majd ilyen értékelés.

Mindjárt itt is az első.


Olvasd tovább...

csütörtök, október 12, 2006

...meg egy pince


A présház szíve, lelke természetesen a pince. Érdekes, ha beszélek barátokkal valahogy mindenki abban a tévhitben van, hogy a pince a présház alatt van. Pedig nem, vagyis részben mert igazából mögötte van (és természetesen alatta is). Jobb átláthatóság kedvéért csatolom a metszetet amiből jól látni a két épületrész kapcsolatát.

  1. maga a présház mint szőlőfeldolgozó építmény + közösségi hely
  2. pince síp, azaz pincelejáró ami a présházat köti össze a borospincével és általában boltíves
  3. borospince, mely alapvetően a borok erjesztésére, érlelésére és tárolására szolgál
Ez így együtt az én esetemben lesz vagy 20 méter hosszú, amiből a felszinen csak a 6 méter oldalhosszúságú présház latszik majd. Új pincénél van néhány fontos szabály amit érdemes figyelembe venni:
  1. A pince kialakításánál érdemes arra törekedni, hogy a pince teteje (plafonja) a présház szintje alatt legyen. Ez igen fontos az állandó hőmérsékletszabályozás miatt. Ettől persze a pincénk alja jó mélyre kerül (kb 3-3,5 méter) aminek kiásásához már komoly munkagép szükséges.
  2. Érdemes kiszámolni, körülbelül milyen kapacitás várható a termésből. Ebből le lehet körülbelül szűrni a hordóigényt, azaz hogy mennyi helyre lesz szükség a pincében. Az is fontos, hogy egy, vagy két sorban akarom e tárolni a hordókat (a pince szélességét határozza meg). Egy hordósorra érdemes legalább 1 métert kalkulálni (így már elfér egy 200 literes hordó is a sorban)
  3. Mindig fontos hogy hagyjunk 1 közlekedő folyosót a hordósor-sorok között aminek szerintem minimum 1 méteresnek, de ideális esetben 1,5 méteresnek kell lennie (a hordókat sokszor ki kell majd venni a sorból és 1 méter hosszú hordók esetében azért kell hely a mozgáshoz)
  4. A pince anyaga. Egy fontos, hogy a pince tudjon lélegezni. Építőanyagok jó szigetelő hatással nem ideálisak a pinceépítéshez. Én sokáig nagy méretű bontott téglából akartam építeni a pincét, de megijedtem mert több helyen láttam, hogy a téglák erősen könnyeztek mert nem bírták elvezetni a pincéből a párát/nedvességet. Végül sóskuti kő mellett döntöttem, ami egyébként is jellemző a környékre és szivacsossága miatt igen jól alkalmazkodik a pince klímájához. A padlót általában földön hagyjuk, azaz földkapcsolatot kell biztosítani. Ebbe belefér, hogy bontott téglából homokra padlót építünk vagy a közlekedési folyosót murvával felszórjuk.
  5. Végül is tervezhetünk bármit, az építőmester fogja eldönteni,hogy fog a pincénk kinézni. Ez azért van így mert a pince boltozatának kialakításához sablonok kellenek. A mesternek mindig van egy-két tipussablonja (ún remuládja). Ha mást akarunk akkor annak ácsolását nekünk kell megfizetni, aminek ára igen borsos is lehet. Az én esetemben nem tudom, hogy a 3,7m-4m szélesség a 2,5m-3 m magassággal működik e (8 méter hosszúsággal nem lesz gond).
Ha kész lessz kb így fog kinézni:


Olvasd tovább...

szerda, október 11, 2006

Kell egy présház...


Most hogy már növekedőben van az ültetvény, hogy már elképzelések vannak a borról már csak egy jó kis hely kell, ahol az elképzelések valóra válhatnak. Egy présház pincével. Zöldmezős beruházás ezis mint a szőlő, mert elötte nem volt se ez, se az.
Első legfontosabb kérdés ugye a helyszín.

Látható a rajzokon, hogy hátra tervezünk a konyhából nyílóan egy kis félig fedett teraszt is a pincedomb mellé. Ez biztosítja majd a kertkapcsolatot, azaz hogy ne mindig a házat megkerülve kelljen a szőlő felé kijutni. Maga a présház munkaterületéből le kellett csippentenem egy jó 1 méteres csíkot a tetőtéri feljárónak illetve a WC helyiségnek.
Építőanyagban igyekszem sok régi, rusztikus bontott anyagot beszerezni. A házfalaknak már a telken parkol egy bontott budai házból származó terméskő hegy, tetőre pedig most szervezek bontott 80 éves hódfarkú cserepeket, amik egyszerűen csak gyönyörűek és remekül passzolnának a présház hangulatához. Ha minden jó megy, jövő ilyenkorra képek is lesznek a rajzok mellé.
Szerintem elég pofás lett, akinek van commentje hozzá főleg praktikusság szempontjából szivesen veszem. Pincéről külön értekezek a követekző postban.

Olvasd tovább...

vasárnap, október 08, 2006

Etyek-Budai Borvidék


Annyit írtam már a szőlőtelepítésről, de az olvasót a borvidék adottságaival kapocsolatban még jótékony tudatlanságban hagytam. Ezt most röviden, a teljesség igénye nelkül, de megpróbálom pótolni:

Olvasd tovább...

Jó pap holtig tanul


Szóval ott tartottam, hogy szépen megeredtek az oltványok. Igen ám, de közben tovább okosodtam illetve a szőlőművelésben szerzett első tapasztalataimat is megszereztem. 2 problémával álltam szemben. Az első inkább szőlőműveléssel volt kapcsolatos, a másik pedig a leendő borok kezelésével.

  • A szőlőművelésnél kényelmes elképzelésem volt, permetezést és a sorközi gyomirtást (kapálást, kultiválást) le akartam passzolni helyi erőknek. Hát ez nem működött, mert akkor jött a traktor ha volt ideje (elöször ugye a saját, majd barát majd talán én). Az én területem a trágyázás és a hosszabb parlagon állás miatt jobban gyomosodott úgyhogy a gyom az elején jóval gyorsabban nőtt mint az oltvány. Permetezés szintén nem ment, mert a kicsi hajtásokat igazából csak háti permetezővel lehet az első évben permetezni. Egy hónap után így hát magamra vettem minden melót mert ugye hát gyomos már csaknem lehet a minta gazdaságot megcélzó gazda fődje...:). Emiatt azonban minden héten kétszer meló elött 2 óra (6-tól 8-ig) fenn a hegyen plussz legalább kéthetente 1 nap hétvégen. Beszereztem egy Robi kapagépet is utánfutóval, kultivátorral (utána szerelhető gyomhuruló tag) és lassan beletanultam. Itt viszont el kellett kezdenem gondolkodni, minek tartok én 3,3m sortávot ha ugye kisgéppel művelem...Közben több borvidéken is jártam és láttam kisseb sortávú műveléseket is. 1,8 - 2,0 méter sortáv nem ritka első osztályú borvidékeken (Tokaj, Sopron) sem.
  • Gyakorlatilag a kékfrankosból 150 tőkém volt , chardonnayból és királylánykából kb 100-100 tőkém, merlotból 50. Tervem szerint 1 tőkéről 1 litert bor lesz a végén. Ezt igen nehéz hordóilag leképezni ha fajborokat akarok, mert akkor ugye maximum 100 literes hordót kell tartanom és vagy törve maradnak a hordók, vagy kis edényekbe/hordókba kell egy idő után átfejteni őket.
Ezeket mind átrágva és egy két szakértővel kozultálva arra jutottam hogy beletelepítek a sorok közé még egy sort minden fajtából, így megduplázom gyakorlatilag a tőkék számát. A sortáv így 1,6-1,7 méter lesz, a kordont alacsonyan 60cm-en fogom tartani, hogy a lombkorona ne legyen túl magas ( kb.1,5-1,6 méter), hogy a sorok ne árnyékolják egymást. Művelési módnak a metszési igények figyelembe vételével (hosszú csapos a Királylányka, Kékfrankos esetében és hosszú szálvesszős aChardonnay, Merlot esetében) a Guyot választottam (akit érdekel ide linkelve szép leírást kaphat róla: Guyot művelés), amivel szép szellős lombsátrat lehet biztosítani az ültetvénynek. Jártamban keltemben ráadásul láttam egy nagyon elegáns fém támrendszer megoldást (Crapal bevonatú abszolút időtálló fémszerkezet), amiről ráadásul kiderült, hogy nem is drágább mintha mondjuk új fa vagy beton rendszert építenék. Ráadásul gyönyörű összhatása van. Lásd a csatolt képek Tokajról:



Így gyakorlatilag tavasszal újból telepítek 306 db oltványt és már összesen lesz 720 belőlük. A talajt ugyanúgy készítem elő mint az idei telepítésnél (ennek a képei vannak a szeptember 30.-i talajelőkészítés postban), azaz árokásás és trágya befele. Tavasszal majd egy pontos leírást adok a telepítésről is.


Olvasd tovább...

szerda, október 04, 2006

Helyi borok


Nem volt teljesen igazam amit írtam szeptember 22.-én a vízió postban. Most, hogy a múlt héten több helyi gazdánál is besegítettem szüretelni (hiába no fel kell szívni a tudást...), találkoztam a jó háztáji bor kategórián túllépő borokkal is. Persze ezek mind eldugott kis pincékben néhány 100 litert termelő gazdák többéves ászokhordójában rejtőzködnek.

Olvasd tovább...

kedd, október 03, 2006

Telepítés


Művelési mód megválasztása/sorkijelölés:
2005 őszén még úgy gondoltam nagy sortávolságú egy méteres tőkeközű ültetvényt telepítek, középkordonos művelési móddal. Mindenképp kordonost szerettem volna, mert minőségi szőlőművelésnek leginkább ezt tűnt megfelelőnek.

Olvasd tovább...

Olvasd el a legfrissebbeket!