left KEZDŐSZŐLÉSZ: november 2007

péntek, november 30, 2007

A borrá válás útja II. - Szőlőből must


A borrá válás sorozat első bejegyzése kapcsán rögtön belecsaptunk a lecsóba és megpróbáltuk megérteni, mitől is rugunk be a borital fogyasztása kapcsán. Amit fontos tudni persze, de tán az sem elhanyagolható tudásanyag, hogy a szőlővel mit kell művelnünk addig, míg nedűnk végül ott nem csillog a poharunkban. Már legalábbis annak, aki ezzel akar foglalkozni, de talán másnak is érdekes lehet.

A feldolgozásra érett állapotot legegyszerűbb módon ízleléssel is megállapíthatjuk, de azért még kis mennyiségű bortermelés esetén is érdemes a tervezett szüret elött legalább a mustfokot leellenőrizni. Ilyenkor 1-2 kg szőlőt leszedünk, levüket kisajtoljuk és egy, szinte minden szakboltban kapható fokolóval a cukorfokot megmérjük. Legjobb ha emellett savat is tudunk mérni, de ez kis méretben már macerásabb dolog. Hogy mennyi legyen a cukorfok, meg a savszint? Nincs rá egyértelmű képlet. Mint minden a borkészítés során ez is attól függ, hogy milyen fajtánk (korai, lésői..) van, hol termelünk (talaj, kitettség), milyen az évjárat és milyen bort (friss savas, érett testesebb..) akarunk készíteni. Nagyon leegyszerűsítve azért ajánlott egy minimum 18 fokos cukrot megcélozni úgy, hogy a savszint ne menjen a mustban 7 g/l alá.

A szőlő rendkívül érzékeny, élő anyag. Ha úgy döntünk hogy elhagyhatja a tőkét, akkor a lehető legrövidebb időn belül fel kell dolgozni. A leszedett bogyókban ugyanis azonnal olyan folyamatok indulnak be, melyek ha rossz irányba kanyarodnak, akár a több hónap múlva elkészült borra is erős hatással lehetnek. Ilyen káros folyamat lehet például az oxidáció vagy a melegben túl korán beindult erjedés folyamata.

Kistermelőknél persze a legrövidebb idő különböző lehet fajtánként és a választott technológiánként (és vincellérenként) is. Néhány (még házi feldolgozásként is kivitelezhető) alapszabályt azért édemes betartani. Én ezeket logikusan három munkafázis szerint csoportosítottam:


Szőlő szüretelése:

  • Szüreteljünk lehetőleg száraz (a must ne híguljon fel) és hűvösebb (a must melegben hamarabb beindul) időben.
  • Láthatóan beteg, éretlen vagy leszáradt szőlőt, szőlőszemeket ne szedjünk le, még ha emiatt kevesebb is lesz a mennyiség (érdemes a szüret elött egy nappal már a tőkén ledobni a súlyosabb eseteket, hogy egyszerűsítsük az inkább szórakozni érkező szüretelők munkáját)
  • Már a szőlő szedésénél is figyeljünk a tisztaságra. Csak tiszta, lehetőleg műanyag vagy faedénybe (puttony, vödör, tejesláda) szüreteljünk. A legtöbb borbetegség, -hiba a tisztaság hiányának következménye.
  • Az edényekben levő gyümölcsöt ne nyomorgassuk hogy több férjen bele, inkább forduljunk többet. Vigyázzunk arra, hogy az edények aljáról ne kerüljön sár, föld egyéb hulladék a szőlőre (ezért sem érdemes a tejesládát csurig teleszedni)
  • A leszüretelt szőlőt a feldolgozás előtt ne tartsuk tűző napon

(Fehér)szőlő feldolgozása:

  • A szőlőt minnél elöbb dolgozzuk fel, lehetőleg a leszedésétől számított két órán belül. Legjobb ha a must ennyi idő alatt már akár a tárolóedénybe is eljut.

  • A szőlőt mindjárt a bogyózóba (ha nincs akkor a darálóba) öntsük, ahol a bogyó elválasztódik a kocsánytól és csak a szétzúzott bogyó kerül bele a cefrébe (amennyiben nem választjuk la a kocsányt, úgy a cefrében ázó szárról kellemetlen, csersavas kivonat kerül a mustba)
  • Az így kialakult cefrét ilyenkor enyhén-közepesen kénezhetjük az oxidáció elkerülése végett, főleg akkor ha az anyagot még egy-két órán a cefrén akarjuk tartani (kénezés szerepéről bővebben a következő bejegyzésben). Cefrén általában az illatosabb fajtákat javasolják tartani a jobb aromakinyerés végett.
  • Egészséges, jó savtartalommal bíró szőlő gyors feldolgozása esetén a kénezés elhagyható
  • A cefre rövid időn belül kerüljön a présbe illetve sajtolóba.
  • Ha lehetőség van, akkor válasszuk külön a színlét, azaz a préselés nélkül lecsurgó gyümölcs levét és próbáljuk meg külön edényben a továbbiakban kezelni.
  • A gyümölcsöt ne sajtoljuk túl, mert az erős préselés végén a szőlőből már csak az erősen csersavas részek (pl. szőlőmag) oldódnak ki.

A must ülepítése, tisztítása:

  • A mustot ajánlott az erjesztési fázis elött még ülepíteni azaz tisztítani, hogy a lebegő, zavarosító részecskék könnyebben leülepedjenek benne és a durva mustalj esetlegesen káros anyagokkal kiválasztódva még az erjedés beindulása elött leválasztható legyen.

  • Feltétlenül tisztítani kell a mustot, ha penészes, rothadt termésből származik vagy ha növényvédőszert tartalmaz!

  • Az ülepítés elengedhetetlen feltétele a must átmeneti erjedésmentessége!

  • Az ülepítési folyamatnak lehetőleg hideg körülmények között kell lezajlani, hogy az erjedés az ülepítés során ne induljon be. Modern gazdaságokban 5 °C hőmérsékleten, duplapalástos koracél hűtőtartályokban hűtik a mustot 24 órán keresztül. Ennyi idő alatt a durva részecskék nagy rész már kiválik és leülepedik.

  • Kisüzemi keretek között ha a cefrét kéneztük, akkor különösebb hűtés nélkül is biztosítani tudjuk az erjedésmentességet 8-12 óráig, de a mustot is hűthetjük például jégakuk mustba való merítésével.

  • A mustból kivált részecskéket (mustalj) úgy választjuk el, azaz dekantáljuk a színmusttól , hogy a színmustot lefejtjük róla.
És kész a must. Elindulhat az első bejegyzésben vázolt elementáris folyamat rögös útján. Irány a hordó, erjedjen a must! De erről már egy másik bejegyzésben.

Felhasznált források: Tamás Jenő: A tőkétől a pohárig, Maerz Árpád: A must és a bor egyszerű kezelése

A bejegyzés a "Borrás válás útja" sorozat része

Olvasd tovább...

szerda, november 28, 2007

Tényleg gyere ki a hegyoldalba!


Múltkor beharangoztam, emitt meg a részletek. Akit érdekel egy újbor kóstoló még az óévben a Kezdőszőlésznél december 15.-n szombaton az küldjön emailt (gondorl@t-online.hu) és elküldöm a részleteket a megközelíthetőségről meg egyebeket (azokat is kérem akik eddig csak hozzászólásban tették meg a jelentkezést, hogy küldjenek emailt, köszönöm).
Jó hír: Három a négy borból már biztos kóstolható és a negyedik sem tűnik reménytelennek!

hétfő, november 26, 2007

Ebner 3-as Hordó Cuvée 2004


Pincészet: Andreas Ebner, Pécs
A bor adatai: Ára: kb 3.300 Ft • Alc: 14,5 % Vol.,• száraz vörös
A bor beszerezhetősége: Internet: Esszencia, Bortársaság, Decanter; Egyéb:



A bor pontozása:
abszolút = 5,5 pont ; ár/érték = 1

Olvasd tovább...

szerda, november 21, 2007

A borrá válás útja I. - az erjedés


6 hete fejeződött be a szüret. Szombaton a Rizlingen kívül mindent lefejtettem és lekéneztem. Csak a Rizling nem adja be a derekát. Még mindig pötyög és kóstolva még érezni, hogy nem forrta ki a cukrát teljesen. Azaz még mindig nem szabad lefejteni. Persze erről már írtam korábban. De vajon világos e mindenkinek (engem beleértve), hogy mik azok a titokzatos erők, melyek a szőlő feldolgozása utáni lét borrá változtatják át? Magamból kindulva nem hiszem hogy így lenne. Ezért akit érdekel annak mostantól néhány bejegyzésben összefoglalom az alaptudnivalókat arról, hogy hogyan születik meg a bor. Kezdjük a tán legnagyobb titokkal, az erjedés folyamatával.

Felhasznált források: Tamás Jenő: A tőkétől a pohárig, Maerz Árpád: A must és a bor egyszerű kezelése

Olvasd tovább...

hétfő, november 19, 2007

TkRt Tokaji Furmint - 2006


Pincészet: Tokaj Kereskedőház Zrt, Tokaj Hegyalja
A bor adatai: Ára: kb 500 Ft • Alc: 12,5 % Vol.,• száraz fehér;
A bor beszerezhetősége: Internet: ?,Egyéb: Hypermarketek, Supermarketek






A bor pontozása:
abszolút = 4 pont ; ár/érték = 3

Olvasd tovább...

péntek, november 16, 2007

Szösszenetek a borról


Mint mindenről a borról, borivásról is rengeteg anekdóta, adoma, mondás, bölcsesség van forgalomban, melyek száma manapság is gyarapodik (klasszikus: Az élet rövid ahhoz, hogy ne igyunk jó borokat). Persze sok közülük idővel közhellyé silányul, de néhányukon nem fog az idő vasfoga. Én az utóbbi napokban belebotlottam egy-kettő érdekesebbe, elgondolkottatóbba és gondoltam, így év vége felé csinálhatnánk egy kis gyűjtést eme "igényesebb" szösszenetekből. Ha van kedved, te is tedd hozzá a magadét.

Olvasd tovább...

Polgár - Rubin Cuvee 2006


Pincészet: Polgár Pincészet, Villány
A bor adatai: Ára: kb 2.000 Ft • Alc: 12,5 % Vol.,• 0,75l • száraz vörös;
A bor beszerezhetősége: Internet: Tinto Fino, Esszencia, decanter,Egyéb: CBA




A bor pontozása:
abszolút =3 pont ; ár/érték = 0,7

Olvasd tovább...

kedd, november 13, 2007

Gyere ki a hegyoldalba!


Ritkán adatik meg valakivel, hogy a család, a munkahely és a hobbi (szőlőhegy) uszkve 2 km-es körzetben helyezkedjen el. Ha megadatik, persze még mindig nem biztos hogy hosszútávú, de örüljünk a pillanatnak.

Olvasd tovább...

kedd, november 06, 2007

Sebestyén Grádus 2003


Pincészet: Sebestyén Csaba, Szekszárd
A bor adatai: Ára: 5,500 Ft • száraz vörös • 0,75 • Alc: 15,5 % Vol.,;
A bor beszerezhetősége: Internet: Bortársaság, Decanter,Egyéb: igényesebb borszaküzletek

A bor pontozása:
abszolút = 7 pont ; ár/érték = 1

Olvasd tovább...

Lila orchideák..


Tévében Önök kérték. Törőcsik Mari és Bodrogi Gyula (letünt idők két elő legendája) örömdalként énekli a lila orchideákat az aktuális Önök kértékben. Azon kapom magam rajta, hogy mint rákészült nyugdíjas szinte átszellemült mosollyal, elolvadva hallgatom az előadást. Egyszerű dal érzelmes, mégis erős mondanivalóval, zseniális interpretációban.
Ja, egy St. Andrea 2002 Bikavér a kezemben. Most már mindent értek. Nincsenek véletlenek csak kortalan igazságok.

vasárnap, november 04, 2007

Szavazás vége


Szóval. Egy hónap alatt ötvenöten jeleztetek vissza arra a kérdésre, hogy milyen gyakran jöttök vissza erre az oldalra. Köszönöm.

  • 11%, azaz 6 fő naponta többször, napi másféllel számolva is havi (30*9) 270
  • 7% azaz 4 fő naponta, az (30*4) 120
  • 60% azaz 33 fő hetente többször, az heti kettővel számolva (33*2*4) 264
  • 17% azaz 9 fő kéthetente, az (9*2) 18
  • 5% havonta, az 5
Összesen 677 látogatása havi átlagos 2500 regisztrált látogatásból. Levonva mondjuk az én klikkolásaimat az azt jelenti, hogy kábé minden harmadik látogató vette a fáradságot és válaszolt. Ez nagyon jó aránynak tűnik így laikusnak is. Ha pedig tovább fűzöm a matematikát és az egyharmadból megpróbálom leképezni a teljes egészet, akkor mondhatjuk hogy úgy átlagosan 150-200 fő lehet az aktív látogatók száma.

Hogy ez mit jelent azt nem tudom, de ahogy egy kedvelt humoristánk mondta vólt, ez egy újabb érdekes adat.

Olvasd tovább...

Olvasd el a legfrissebbeket!