left KEZDŐSZŐLÉSZ: február 2008

péntek, február 29, 2008

Az idei év első projektjei


Sajnos az intenzív munkahelyi teendők az utóbbi napokban maguk alá temettek, így elmaradtak a bejegyzések. Egyenesen következik ebből persze hogy sok minden a munkahelyi teendőkön kívül idő hiányában nem is nagyon történhetett a törpebirtokon. Ami késik ugye azonban...
  1. A pince megülepedett kúpjának végső formázása. Mivel mérete igen nagy maradt így is, így leszedek belőle néhány borítással és lelapítom a tetejét. Két olsalán pedig két támfallal megtámasztom, hogy még jobban tartsa a kúpot, illetve hogy ne vegyen el feleslegesen annyi helyet a telekből (így nyerhető kb. 2 méter). Ha már ott lesz a kőműves akkor megcsináljuk a pince mellé a teraszos kiülőt is, ami erősen fogja emelni a komfortérzetet. Jövő héten kezdjük a munkát, képek jönnek.
  2. Metszés. Jövő hét végére ütemezem az időjárás függvényében. Izgalmas lesz a tőkeforma kialakítása. Akinek van kedve egyet kirándulni és érdekli a metszés rejtelme azt szívesen látom.

Olvasd tovább...

kedd, február 19, 2008

Csóbor Pincészet - Cabernet Franc 2006


Pincészet: Csóbor Pincészet, Etyek-Buda
A bor adatai: Ára: kb 1.900 Ft • Alc: ? % Vol.,• száraz vörös;
A bor beszerezhetősége: Internet: ?,Egyéb: Helyben





A bor pontozása:
abszolút = 4 pont ; ár/érték = 1

Olvasd tovább...

hétfő, február 18, 2008

Tűzkő Birtok Tramini 2006


Pincészet: Tűzkő birtok, Tolna
A bor adatai: Ára: kb 1,200 Ft • Alc: % Vol.,• száraz fehér;
A bor beszerezhetősége: Internet: Decanter,Bortársaság Egyéb: CBA, Hypermarketek

A bor pontozása:
abszolút = 6 pont ; ár/érték = 2

Olvasd tovább...

vasárnap, február 10, 2008

Metszési előkészület


Az újév első komolyabb munkája a szőlőhegyen a metszés. A tavasz első napsugarai mint valami riasztó jeleznek a szőlősgazdának, irány a hegyoldal. Sokan megtervezik előre hogy mikor lesz a metszés, de a hirtelen melegedő időjárás felrúghatja a jól kiszámolt metszési tervet. Ilyenkor valami bizsergés fut végig a kezen egészen az ujjak végéig és elindul a keresés az ősszel eltett metszőolló irányába. Legalább egy sort metszünk meg csak hogy csináljunk már valamit ebben a szép időben, sóhajt fel a gazda. Ebből persze sokszor az lesz, hogy a teljes ültetvényt ledolgozza az ember (mint tapasztaltam a hétvégén néhány kollegánál:).

Az A-val jelölt év a telepítés éve, azaz a telepítés utáni 3. évben alakulhat ki a végleges tőkeforma. Ezután már a kész termőalapokon folyik a metszés. Az én tőkém most a C év (azaz telepítés utáni 2.év) tavaszán található. Terveim szerint a tőke az alsó képen jelzettek szerint lesz kialakítva (piros a metszés, barna szín a vessző kordondrótra való helyezését mutatja) .


Guyot művelés (50 cm)

Ez már kicsit húzósabb művelési mód, de mivel a tőkét alacsonyan akartam tartani hosszú szálvesszős művelés mellett is, ezért ezt a módszert kellett választanom.

Ennél a művelésmódnál, ahogy az ábra is mutatja egy kis törzset kell gyakorlatilag kialakítani, melyen váltogatjuk később a szálvesszőt és az ugarcsapot. Itt tavaly kicsit elspekuláltam magam, mert ugyanúgy mint az előző módban 2 szemre metszettem vissza a vesszőt. Így most újra kell kezdenem gyakorlatilag a B évet. Mondhatjuk úgy is hogy veszítettem 1 évet, de a tőke ettől csak erősebb lesz. Idén ezek szerint csak vissza kell metszenem a vesszőt úgy kb 5-10 cm-re a huzal alatt és indulhat a B év szerinti növekedés.


Ez az elmélet tehát. Kb. egy hónap múlva kezdek el metszeni, amikor már elindul a keringés a tőkében és könnyebben hajlíthatók a vesszők. Természetesen a gyakorlati részéről is tudósítok majd.

Olvasd tovább...

vasárnap, február 03, 2008

Három az igazság


Szőlőművelés, de még borkészítés szempontjából is igen visszafogottnak tekinthető időszak közepén vagyunk. A borok már csak érnek a hordókban, tavaszi munkák meg még elöttünk egy hónappal. Viszont remek dolog állandóan megnézni, hogy áll a nedűnk a kutya hideg pincében.

Múltkor pincében lettek tesztelve, most úriasan fehér abrosz mellett a családi asztalnál. A fiúk a képen balról jobbra: Töki vegyes, Aletta, Olaszrizling. A kép tán visszadja, hogy színben letisztultak mind és balról jobbra haladva javul a szín összképe (a kép kicsit csalóka sajnos). A Vegyes és az Aletta inkább zöldes és világossárga színekben játszik, letisztultak de nem az a csillogó tükrösség jellemző rájuk. A Rizling az csodaszép, már szalmasárga színű és ragyogóan tiszta. Állagában is messze a Rizling a legmutatósabb, sűrű anyag, olajos feltapadásokkal és elegáns lomha mozgással a pohárban. A másik két versenyző ezzel szemben könnyedebb képet mutat.
Illatban a vegyes az igazi parasztbor, olyan mindenbele de szolíd illatokkal. Nehéz valami egyedit kihámozni belőle. Olyan bor illata van, ahogy a 8 éves lányom mondaná. Aletta ezzel szemben igen behízelgő menyecske a maga muskotályos, zöldalmás illatával, ami csak erősödött az elmúlt hónap során. A Rizling illatban nem erős. Elegáns viszont, érett almával és szalma illatával. A két másik borral szemben itt sokkal erősebbek az érett jegyek és a tölgyfa vaníliássága is érződik már orron át is. Szájban a vegyes továbbra is egy jó asztali bor formáját mutatja, szép de nem túlzó savakkal és egy kis fanyar lecsengéssel. Aletta picit vékony, savak alapszinten dolgoznak, de aroma oldalon erős és nem borította meg a tölgyfahordós érlelés sem. Sőt, érdekes módon jól áll neki pedig nem vastag az anyag.
A Rizling. Hát az már most csudaszép! Annak ellenére, hogy a hideg pince miatt leállt az erjedés vége és most inkább félédes az uralkodó vonal. A savak viszont gyönyörűek és cipelik ezt a félédes vonalat is, mégpedig úgy hogy abszolút harmónikusnak tűnik az egész. Sűrű, tartalmas extrakt és beltartalom. Érett jonatánalma és kis érett déli gyümölcs talán ami kiérződik. De nem ez a fontos, hanem hogy igen jó tartása van a bornak. Meszze üti ebben a ketgóriában a két társát. Még a végén nem bánom hogy így benne ragadt a cukor. Persze tavasszal ez még újraindulhat és fog is szerintem, de így is nagyon szerethető. Már két helyre is elvittem magammal és úgy láttam őszinte meglepődést tudtam vele okozni még borértő társaságban is.

Újabb példa arra, hogy a jó bor a szőlőben születik vszleg. Visszafogott termésátlag jól előkészített tudatos metszéssel és egész évben ehhez párosuló, az aktuális időjárást figyelembe vevő zöldmunka a titok kéremszépen (ezekszerint). Ezután már csak egy gyors szőlőfeldolgozás (szintén kíméletesen) és utána a pincében már szinte semmi.
Egyik barátom kérdezte, hogy mennyit dolgozhattam ezzel a pincében. Én meg mondtam neki hogy kb. 3 órát, nem többet. Minden kinnt a sorok között dől el, ami persze nem 3 órát vesz igénybe...

Olvasd tovább...

Olvasd el a legfrissebbeket!