A szőlő sok szerethető tulajdonsággal rendelkezik. Ezek közül az egyik legemberibbnek nevezhető az úgynevezett könnyezés. Hivatalosan ilyenkor indul be a tavaszi nedvkeringés amikor a szövetek vízzel telítődnek, a rügyek pedig duzzadni kezdenek. Nem hivatalosan pedig újból egy évet öregedett a tőke és ezt bizony nehéz elviselni.

A folyadék magától nem távozik a tőkéből, ehhez ahogy a képen is látni, sebet kell ejteni rajta. Metszéskor természetesen ez a sebképződés előáll, hiszen a vessző teljes átmérőjével megegyező méretű felületi seb keletkezik, melyen keresztül azonnal folyadékcseppek válnak ki és hullanak le.
A folyamat beindulásához legalább 6C fok meleg kell hogy legyen a föld úgy körülbelül 50 cm mélységében, 20 cm mélyen meg legalább 8C.

A könnyezés nem egy egyszeri hirtelen esemény a tőke életében. Március végi megjelenése után akár 60 napig is eltarthat. A tőkéből így eltávozó nagyrészt víz és kevés szárazanyagból álló folyadékveszteség egészen elképesztő módon 6 és 20 liter között is mozoghat.
A folyadék mennyiségétől függetlenül a veszteség a tőke számára nem jelentős, mert a távozó szárazanyag szempontjából a könnyezési nedv nem értékes.
A könnyezés jelzi a szőlősgazdának hogy eljött a kedvező időjárás a vesszők leívelésére is. Egyrészt a nedvében lévő vesszők visszanyerik rugalmasságukat, így könnyebben hajlíthatók, másrészt az időben végzet szálvessző kikötés eredményeképp nő a rügyek kihajtási %-a.
Úgyhogy a tőke nem azért kezd el könnyezni, hogy a gazda együtt sírjon vele, ez inkább felhívás a keringőre, a tavaszi munkák kezdésére.